Sınıf Öğretmenliği Atamaları Ne Olur?

Soru :

iyi günler hocam,sınıf öğretmeni mezunuyum 75 puan aldım ve bu kontenjenla atanmam hiç mümkün değil mezun sayımıza göre devede kulak 2013 sınıf öğretmeni kontenjanı hakkında öngörünüz olabilirmi buşekilde alacaklarsa hiç hazırlanmayalım teşekkürler.

Cevap :

Hocam merhabalar, sizinde dediğiniz gibi bu sene sınıf öğretmenliği mezunları ve sınıf öğretmeni olanlar için çok kötü geçti ve öngörümüz kötü geçmeye de devam edecek.

Öncelikle şunu hepimiz biliyoruz 4+4+4 sistemi sınıf öğretmenliği fazlalığına neden oldu. Bu fazlalığın 30binin üzerinde olduğunu söyleniyor. Her ne kadar bürokratlar derslikler oluşturarak bu fazlalığın eritileceğini söyleseler de bu öyle kolay yapılacak bir çalışma değildir.

Mevcut sınıf öğretmenleri bile 2012 iller arası yer değiştirmede ve özür grubu yer değiştirmelerinde yer değiştiremedi. Bunun sebebi dediğimiz gibi 4+4+4 ile oluşan norm fazlalığıdır.

Bence bu norm fazlalığı kolay kolay eriyecek bir fazlalık değil.

Her ne kadar alan değişikliği imkanı sağlansa da çevremden aldığım duyumlar pek çok branşçının sınıf öğretmenliğini bırakıp eski branşlarına geçmeyeceği doğrultusun da. Çünkü geçecekleri branşlarda yeterli olamayacaklarını düşünüyorlar.

On binlerce derslikte ha dedikleri zaman açılmayacağına göre en az 3-4 sene sınıf öğretmenliği atamaları bana göre 300-500 civarında olacaktır. Bu alımlar da %99 Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere yönelik olacaktır. Oraya giden öğretmenlerinde artık iller arası ve özür grubu atamalarından Batıya gelmeleri çok ama çok zorlaşacaktır.

Zaten MEB’de üniversite tercihlerinden önce yayınladığı bildiride sınıf öğretmenliğine 10 sene boyunca çok ihtiyaç duyulacak öğretmenlikler listesinde yer vermedi.

Kıssadan hisse diyecek olursak önümüzdeki en az 3-4 sene boyunca alımlar bu civarda kalacaktır.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : 2013 sınıf öğretmenliği atamaları ne olur

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.