Okul Öncesi Zorunlu Olacak Mı?

okul öncesiYıllardan beri süregelen araştırmalar, yurtdışı gezileri ile yapılan eğitim araştırmalarında eğitimin daha anasınıfı seviyesinde başlanıldığı görülmüş ve eskiden beri tabular yıkılmıştır. Türkiye’nin bundan 10 yıl önce okul öncesi eğitimi pek değerli görmeyişi, Milli Eğitimin bu konuya eskiden hiç el atmayışı ile birlikte artık ülkemizde bir okul öncesi eğitime değer belirmeye başladı.

Bununla birlikte bundan 4-5 yıl önce Okul Öncesi Öğretmenliğinin bir anda bir çıkış yaparak binlerce alımla ödüllendirilmesi örneği daha yeni bir şekilde okul öncesi eğitime önem verilmeye başlandığını bizlere gösteriyor.

Milli Eğitim Şuralarında alınan bazı kararlar ile birlikte artık okul öncesi eğitimi gerçekten önemsenmeye, değer verilmeye ve dikkat edilecek bir unsur olarak görülmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanımızın bundan iki hafta önce yaptığı konuşma ile birlikte okul öncesi eğitim kalitesini arttırmaya ve yaygınlaştırma çalışmalarının daha hızlı yapılmaya başlanması faaliyetleri gerçekten çok sevindirici.

Milli Eğitim Bakanımızın da belirttiği gibi, eğitimin kalitesi için okul öncesi çok iyi bir önceliktir. Zorunlu olması biraz zor olsa da daha yaygınlaştırılabileceğini düşünüyoruz. Taşımalı bir sistem ile o çocukların taşınamayacağı çok güç ve tehlikeli olabileceğin bu konunun daha çok yaygınlaştırma ve teşvik ile ileriye doğru gidecek olması aşikardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.