Öğretmen Askerlik Görevinde Maaş Alır Mı?

Askerlik görevi, bilindiği üzere ülkemizde yapılması zorunlu olarak kabul edilmiş bir vatan hizmetidir. Bu vatan hizmetini her Türk Vatandaşı gerçekleştirmekle yükümlüdür. Özellikle, göreve yeni katılmış arkadaşlar için en çok merak edilen sorulardan biri, maaş askerde de devam eder mi ? Sorusudur. Tabii ki, askerlik görevini yerine getirirken fiilen bir devlet hizmeti vermediğimiz için maaş ödenmemektedir.

Uzun dönem yapılan yedek subaylık için ücret 12 ay, normal bir astsubay maaşı ile aynı olacaktır. Ve askerlik görevi bitene kadar görevini rütbeli olarak gerçekleştiren askere verilmektedir. Uzun dönem askerlik ile lisans mezunu öğretmenler, yedek subay sıfatında askerlik görevini icra ettiğinden askeri personel olarak 12 ay bu ücret ile görevini gerçekleştirecektir.

Asker öğretmenlik ise daha farklı bir konudur. 1 ay acemilik sürecini atlattıktan sonra, öğretmen askerimiz atandığı veya bulunduğu Milli Eğitime bağlı okulunda 12 ay süresince askeri personel olarak öğretmenlik hizmetini gerçekleştirdiğinden ötürü normal bir MEB öğretmeni gibi maaşını alacaktır.

Kısa dönem askerlik ise, 6 ay yapılmaktadır. Lisans mezunları için yapılan bu askerlik süreci, öğretmenler içinde değişmemektedir. Normal bir er veya erbaş olarak askerlik görevini icra edecek olan öğretmenimize bu süreçte herhangi bir maaş bağlanmamaktadır. Sadece her askere ödenen aylık ufak bir harçlık verilecektir.

Umarım, yeni göreve başlamış ve askere gidecek olan öğretmenler için bilgilendirici ve akıllarda soru işaretleri bırakmayan bir yazı olmuştur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.