Nasıl Asker Öğretmen Olunur?

21 yaşını doldurmuş her Türk genci bu görevi yerine getirmekle mükelleftir. Bilindiği üzere, ülkemizde vatan hizmeti olarak bilinen askerlik görevi mecburidir, yapılmadığı takdirde ağır yaptırımlar ile karşılaşılmaktadır. Milli Eğitim içinde çalışan öğretmenlerimiz içinde asker öğretmenlik sistemi hepsi için geçerli olmasa da birçok doğu illerinde kullanılmaktadır.

Öğretmen olarak sizde vatan görevinizi asker öğretmen olarak yapmak istiyorsanız, çok bir şey yapmanıza gerek yok. Askerlik sistemi üçe ayrılmıştır ; 12 ay uzun dönem yedek subaylık, 6 ay kısa dönem veya 12 ay asker öğretmenlik olmak üzere. Tabii ki bu söylediğim üç çeşit lisans mezunu öğretmenler için geçerlidir.

Eğer öğretmenseniz ve askerlik görevinizi öğretmen olarak yapmak istiyorsanız, tecilinizin bozulduğu aylara çok dikkat etmelisiniz. Öğretmenler özellikle yeni eğitim – öğretim yılı başlamadan olan ağustos celbi için tecillerini mayıs ayından bozdurmaktadırlar. Bu dönem için bozulan tecillerin öğretmen olanlar için asker öğretmenlik çıkmasına çok etki ettiğini biliyoruz.

Asker öğretmenlik görevi ile zorunlu hizmet bölgesinde olan hizmetinizden yıl düşmeseler de, puan olarak acemilik için 5 hizmet puanı verilmektedir. Eğer sizde asker öğretmen olarak görevinizi yapmak istiyorsanız, özellikle tecilinizi Yaz’a doğru bozdurmaya özen gösterin ki size asker öğretmenlik çıkma ihtimali artsın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.