Aslında sitemizi biraz incelediğinizde kpss ile ilgili bütün bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz; ancak pek çok kişi sadece bir sayfaya bakıyor ve sitemizde cevabı olan soruları tekrar tekrar soruyor. Hergün onlarca yorum geliyor ve bu yorumlara cevap verebilmem imkansız. Bende bu başlık altında bazı soruların cevaplarını toplayacağım ve yeni gelen sorulara göre ve sayfayı güncelleyeceğim. Lütfen öncelikle eğer sizinle alakalı ise aşağıdaki başlıkları inceleyiniz, daha sonra altta yazan bilgileri okuyunuz :

Başlıklar :

Kpss 2008 Önlisans ve Ortaöğretim(lise) Başvurularında izlenecek yol

Kpss 2008 Önlisans ve Ortaöğretim(lise) Başvuru merkezleri

Kpss’ye ilk defa gireceğim ne yapmalıyım?

Kpss’ye Giriş Yaşı

Sorular – Cevaplar :

Kpss‘de üst yaş sınırı nedir?

Memur olabilme yaşı şu anda 40’tır. Buna göre 39 yaşında iseniz kpss‘ye girebilir ve atabilirseniz memur olabilirsiniz.

Kpss‘de alt yaş sınırı nedir?

18 yaşını doldurmamış kişiler kpss‘ye başvuramaz. Kpss‘ye başvurabilmeniz için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

Orta okul (ilköğretim) mezunları kpss‘ye girebilir mi?

Kpss lisans (üniversite), önlisans (2 yıllık üniversite) ve ortaöğretim (lise) düzeyinde yapılmaktadır. Buna göre orta okul (ilköğretim) mezunları kpss’ye giremez.

Önlisans mezunları ile orta öğretim(lise) mezunlarının gireceği kpss arasındaki farklar nelerdir?

Hiç bir fark yoktur. Bu durumdaki adaylar aynı sınava tabidirler.

Lisans öğrenciyim ve 1.,2. veya 3. sınıftayım lise mezunu olarak kpss‘ye girebilir miyim?

Evet girebilirsiniz. Ancak 4. sınıfta okuyorsanız ve sene sonunda kesin olarak mezun olacaksanız sınav başvurularında, sınav tarihinde sizin mezun olacağınız zaman zarfında bir çakışma varsa giremezsiniz.

Kpss‘de hangi derslerden sorumluyum?

Önlisans ve ortaöğretim(lise) mezunları : Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Anayasa’dan soumludurlar. Konuların dağılımını bir KpssGenel Yetenek ve Genel Kültür kitabı alarak öğrenebilirsiniz.

Lisans mezunları : Genel Yetenek ve Genel kültürden ve mezun oldukları fakültenin  alan derslerinden sorumlular.Örneğin Eğitim fakültesi mezunları Genel yetenek – genel kültür ve eğitim bilimlerinden sorumludurlar.

Kpss kaç yılda bir yapılır?

Lisans mezunları için kpss her yıl yapılır. Bu tarih her senenin Haziran ayının son hafta sonu veya Temmuz ayının ilk hafta sonudur. Başvurular Mayıs ayının ilk haftası gibi olur.

Önlisans ve ortaöğretim(lise) mezunları için kpss her 2 yılda bir olmaktadır. Kpss 2006 olmuştur, bu yıl kpss 2008 olacaktır. Bir daha ki kpss yılı ise kpss 2010‘dur.

Herkese sınavda başarılar dilerim.

Doğan AYDIN