Kpss Atamalarında Alt Yaş Sınırı Kaçtır?

Soru :

mrb ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünde okuyorum lise 4. sınıfa geçtim bir hafta sonraki kpss ortaöğretim sınavına gireceğim 2013 şubatta 18 yaşıma gireceğim okullar kapandığında mezun olmuş olacağım o zaman tercihler olursa yapabilecek miyim yoksa 18 yaş doldurma zorunluluğu var mı sınavın iki yıl geçerliliği varsa ben 2014 de yaşım dolunca mı tercih yapmak zorundayım yoksa okulum bitince tercihler olursa ben de tercih yapabilecek miyim aydınlatırsanız sevinirim

Cevap :

Merhabalar, kpss tercih kılavuzunu sizin için tekrar inceledim. Kpss kılavuzunda atanma yaşı ile ilgili olarak şöyle bir ibare var :

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI VE DİĞER HUSUSLAR

Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro veya pozisyonlarına yerleştirilmek için yapılacak başvurularda uyulması gereken genel ve özel koşullar aşağıdadır. Tercihler yapılmadan önce aşağıdaki koşulların dikkatle okunması son derece önemlidir.

1. BAŞVURMA GENEL ŞARTLARI
İlan edilen kadro veya pozisyonlara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

2) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının girilen sınav tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir.)

özellikle kalınlaştırdığım paragraf sizi ilgilendiriyor. Bu paragrafı dikkatlice okuduğumuzda kpss ataması başvurularında 18 yaşını doldurmuş olmamız gerektiğini görüyoruz; ancak bir meslek lisesinden ya da sanat okulundan mezunsanız bugün-yarın türk Medeni Kanununun 12. maddesine göre kazai rüşt kararı almalısınız.

Kazai rüşt kararını nereden alırım?

Kazai rüşt kararını mahkemelerden alabiliyorsunuz. Bunun için yetkili olan mahkeme ise asliye mahkemesidir.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : Kpss Alt Yaş Sınıfı kaçtır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.