Ek Hizmet Puanı Gelecek Mi?

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı olan öğretmenler görev yaptıkları okulların fiziki, coğrafi durumlarına göre hizmet puanı almaktadır. Bu puanlar hizmet alanı ve hizmet bölgesi ayrımına göre 2 şekilde bölünmüştür. Hizmet alanı 6, hizmet bölgesi ise 3’e ayrılmıştır ve bu şekilde öğretmenler bulundukları okulun durumuna göre hizmet puanı biriktirip bu puanları atama ve yer değiştirme dönemlerinde kullanarak yerlerini değiştirebilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen mart ayında çıkardığı yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile hizmet puanı için birkaç değişiklik meydana geldi. Bu değişiklikle birlikte bir zorunlu hizmet yükümlüsü olan birinin bulunduğu bölgede durduğu fazladan her yıl için sırasıyla %25, %50 ve %100 daha fazla hizmet puanı verilmesine karar verildi. Bu sayede öğretmenlerin zorunlu hizmet diye adlandırılan bölgelerde daha fazla kalmasının önü açıldı.

Bir başka değişiklik ise Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında oldu. Bu kurslarda görev alan öğretmenlerin hizmet puanlarına etki etmesi için her ay için 0,5 olmak üzere ek hizmet puanı verilmesi yönetmelikte belirtilmişti. Bu sene ise Milli Eğitim’in müdürlüklere gönderdiği yazılarda bu ek hizmet puanlarının Mebbis üzerinden ekranlara girilmesi talimatı verildiğini görüyoruz. Bu işlemlerle ile birlikte bu seneden itibaren geçerli olacak bu işlemle birçok öğretmenimize ek hizmet puanı gelmiş olacak. Bu sayede atamalarda bir puan bile önemliyken, bu kurs veren öğretmenlerimiz, vermeyen öğretmenlerimize göre daha avantajlı duruma geçmiş olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.