Eğitim Harcamaları İstatistikleri Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte eğitime ayrılan meblağ miktarları açıklandı. Buna göre, eğitime ayrılan paranın her sene olduğu gibi arttığı görüldü. Bu eğitim harcamalarını kalem kalem belirterek miktar olarak değişimler TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklandı. Geçen yıl ki eğitim harcamaları yüzde 13,2 artışla 113 milyar 571 milyon lira olarak belirlendi.

Ortaöğretim kurumlarına olan harcama oranının geçen sene olduğu gibi aslan payını aldığı görülüyor. %20,4 ile bu paylarda en çok payı ortaöğretim bölümü aldı. Eğitimde velilerin eğitim harcamalarının payı yüzde 19,8 olarak hesaplandı. Bu harcamaların  yüzde 32,9’unu (25 milyar 594 milyon lira) yükseköğretim oluşturdu. Özel kurumlarca yapılan harcamaların ise yüzde 49 milyar 87 milyon lira ile yükseköğretim olarak belirlendi.

Geçtiğimiz sene öğrenci başına harcamanın en yüksek olduğu eğitim düzeyi 13 bin 245,6 lirayla yükseköğretim oldu. Öğrenci başına toplam eğitim harcaması bir önceki yıla göre yüzde 8,9 artış gösterirken, geçen yıl 2013 yılına göre en fazla artış yüzde 14,7 ile ortaöğretim düzeyinde gerçekleşti, bunu yüzde 9,5 ile ilkokul oldu.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre eğitime ayrılan harcamalara genişçe yer verildi. Bu rakamların sene sene daha da arttığını görmek bizi biraz olsun sevindiriyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.