Ataması Yapılan Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır ?

Uzun soluklu bir maratondan sonra sınavı kazandınız ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu bir öğretmeni oldunuz. Peki, bundan sonra sizi nasıl bir hayat bekliyor ? Son yıllarda yapılan gerek sendika, gerek özel araştırmalarda, öğretmenlerin maaşlarından memnun olmadığı sonucunu bize gösteriyor. Milli Eğitim’e katıldıktan sonra ilk merak ettiğimiz şeylerden biri, genellikle maaş oluyor desek pek de yalan söylemiş olmayız herhalde.

Yeni ataması yapılmış bir öğretmen kaç tl ile başlar ? Yeni öğretmen ataması yapılmış, lisans mezunu bir öğretmen kadroya 9/1’den yani 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden işe başlar, ve yıllar geçtikçe iyice eğitim hayatında pişince , aldığı ücrette onunla birlikte artar.

Ataması olmuş bir öğretmen 2015 Temmuz zamlı maaşına göre 2325 tl ile göreve başlar. Daha sonra dil bilip bilmediğine, ya da mesleki bir dersin hocası olup olmamasına göre maaş miktarında hafif oynamalar olur.

Eğer dil biliyorsanız bunun için ayrı olarak maaşınıza dil tazminatı yansıyacaktır. Bunun içinde tabii ki ayrı bir değerlendirme yapılmaktadır. Meslek dersleri (torna tesviye, motor, dikiş nakış, yiyecek içecek) öğretmeni olarak göreve başladıysanız bunun da fazladan yararını maaşlarda göreceksinizdir.

2015 Ağustos ayında  yapılan toplu sözleşmeyi de hesaba katacak olursak 2016 ile birlikte maaşlarda %9 ‘a kadar bir iyileştirme olacağını, rahatlıkla söyleyebiliriz. Nöbet ücreti, sınav ücreti gibi ücretlerle maaşınızda gözle görülür değişimler olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.