Aday Öğretmenlik Sınavı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Yıllarca çalışıp, iyi bir üniversitede eğitim fakültesini bitirdikten sonra başlıyor bütün macera, bilindiği üzere ülkemizde öğretmen olmak çok meşakatli ve yorucu bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Öğretmen olarak atanmadan önceki dönemin ise daha bir stres dolu oluğunu düşünürsek gerçekten öğretmen olmak ülkemizde çok zor bir iş gibi duruyor.

Yine de buna aldırış etmeden çalışan, çabalayan, günlerini bu sınava ayıran öğretmen adayı arkadaşımız çok. İşte bu kulvarda da işi tamamladım ve sonunda öğretmen oldum, diyecekken bir bakıyorsunuz bir sınav daha. Milli Eğitim Bakanlığının yeni atanan öğretmenlerin adaylıklarını kaldırdığı sınavdan bahsediyoruz. Aday öğretmenlik sınavı, eylül ayında atanan öğretmenler için diğer yılın ekim ayında, şubat ayında atanan öğretmenler için diğer yılın mart ayında il merkezlerinde yapılan yazılı sınavdır.

Tabii ki yazılı sınava girmeden de geçmeniz gereken birkaç şey daha var.Performans değerlendirmesi diye adlandırılan değerlendirme ile 50 soru üzerinden puanlar alarak elli barajını aşmanız isteniyor. Eğer aşarsanız, aday öğretmenlik sınavına girebiliyorsunuz. Aday öğretmenlik sınavında mevzuat, eğitim bilimleri gibi konulardan bilginiz ölçülüyor ve bu sınavdan en az 60 puan almanız isteniyor. Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu öğretmen olmak için birkaç değil birçok yoldan geçerek ulaştığınız alana kadrolu öğretmenlik diyoruz. İnşallah bu sistem diğer memurluklarda olduğu gibi bizde de kalkar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.