2016 Ocak Ayı Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olur?

maaşYıllarca öğretmenlerin en büyük sorunlarından biri haline gelen maaş konusu, zamlar ve enflasyon ücretleri bu sene de gündemdeki yerini koruyor.2015 Ağustos ayından yapılan toplu sözleşme ile aslında öğretmenin 2016 Ocak maaşı hemen hemen ortaya çıkmıştı.

Bu sene seçimlerden önce yapılan asgari ücret artırımı sözü ve nöbet ücretleri derken maaşlarda bir hareketlenme olması herkes tarafından beklenmektedir. Toplu sözleşme ile birlikte bu sene için %6 ve %5 olmak üzere öğretmenlere yıllık bir zam miktarı belirlendi. Bu artırım ile birlikte öğretmenler yaklaşık 130-150 tl arasında maaşlarda farklar görecek diye düşünüyoruz.

Şuan için 2325 tl ile başlayan 9/1 bir memur için ocak ayı maaşının %6 olarak 122 tl civarında bir artışla zamlanması öngörülüyor. Ayrıca bunun içine nöbet ücreti ve asgari geçim indirimini de katacak olursak maaşların 2600 tl civarlarında olması, büyük bir olasılık gibi duruyor.

Enflasyon zammı verilmesinin de karara bağlandığını düşünürsek, aralık ayı sonu gibi bu enflasyonun belli olup olmama durumuna göre maaşlara enflasyon zammının yansıyıp yansımayacağı kesinlik kazanacaktır.

Ocak ayı için öğretmenlerimizin eline takriben 2620 tl civarında bir meblağ geçmesi kuvvetle muhtemel bir ihtimal olarak görüyoruz. Bu maaşa nöbet ücretini de dahil ettiğimizi unutmamamız gerekiyor.

Egitimfakultesi.com olarak bu maaşların öğretmenlerin %90 tarafından beğenilmediğini düşünürsek gerçekten bir iyileştirme yapılması, öğretmenler için tek arzumuzdur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.