Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Atamaları Ne Olur?

Soru :

merhaba hocamm ben zihin engelliler oğretmenliği 4.sınıf oğrencisiyım 2013te sınava girecegım ama kafama takılıyo bu sene ozur grubu sınıf ogretmenlerini zihinci olarak atadılar. Bizler atanabilir miyiz daha önümüz açık mı?

Cevap :

Merhabalar değerli öğretmenim.

Gerçekten çok güzel bir konuya değindiniz. MEB 4+4+4 sistemi ile alt üst ettiği sınıf öğretmenliği normlarını düzene sokabilmek için böyle bir yola gitti ve pek çok öğretmen sırf eşinin yanına gidebilmek için, sağlığı için, özel durumları için eğitimini aldıkları ve belki de çok ama çok severek yaptıklarını sınıf öğretmenliğini bırakmak zoruna bıraktı. Aslında bu duruma itildi.

İl dışı özür grubu alan değişikliği atamalarını yaptılar, şimdide il içi alan değişikliği ile sınıf öğretmenlerine zihinsel engelliler öğretmenliğine geçme hakkı veriyorlar ve pek çok kişi yine benzer sebeplerden zihinsel engelliler öğretmenliğine geçiyor.

Ve zihin engelliler sınıf öğretmenliği normları da bu sebepten doluyor.

Bu çalışmaları yapan MEB umarım gelecek atama dönemleri için Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği mezunlarına gerekli normları ayırmıştır ve bütün normları doldurmuyordur.

Arkadaşlarımdan, diğer öğretmenlerden aldığım duyumda bu yönde bazı illerde Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği kontenjanı açmamışlar. Bazı illerde de ihtiyaç çok olduğu için kontenjan açmışlar.

Sınıf öğretmenliği normunu eritmek için bu çözümü üreten MEB umarım gerekli kontenjanı ayırmıştır ki ayırmamışsa gelecekte daha büyük karmaşalar çıkacaktır.

Bunu ancak bir daha ki atamalarda göreceğiz. Ama bence önceki yıllara nazaran Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alımları düşecektir.

Ayrıca Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği ile ilgili düşüncem ise bu mesleği sadece bu alanın eğitimini alanların severek yapması yönündedir yoksa bunun eğitimini almayan, sadece duygusal sebeplerle bu alana geçen öğretmenleri çok verimli olacaklarını düşünüyorum.

Bu alan değişikliği büyük bir hatayı daha büyük bir hata ile kapatmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Atamaları Ne Olur?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.