Yurt Dışından Mezunum Kpss’ye Girebilir Miyim?

Soru :

merhaba ben  1976 azerbaycan doğumlu bir bayanım  1983 okula başladım 1993 bitirdim  o zamanlar bizim oralarda lise uygulaması yoktu orta okula ilöğretim notuyla geciş yapılıyodu  sonuçta 10 sene okudum herhalde lise mezunu sayılıyorum bu arada 1995 sınava girdim   2 senelik açıköğretimi kazandım okudum  ama son sınava giremedim evlenip geldiğim için  diplomamı alamadım ben şunu öğrenmek istiyorum yaşımdan dolayı ve azerbaycanda okuduğum için (ama şuan türk vatandaşıyım )kpss sınavlarına giremem sanıyodum ama yaş sınırı yokmuş diye gördüm intenetten   ben acaba 2013  de bu sınavlara girebilirmiyim?bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevap :

Merhabalar, kpss-b grubu atamalarında yaş sınırı aranmamaktadır. Lise mezunları da kpss-b grubu kadrolara atanmaktadırlar.

Sizde kpss’ye girebilir misiniz bilmiyorum çünkü elinizde bir diploma yok sanırsam.

Kpss’ye girebilmeniz için elinizde bir lise diploması olmalı, eğer bu Azerbaycan’dan alınmışsa bunun ülkemiz koşullarına denk gelmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak da elinizdeki diploma ile ilinizde bulunan milli eğitim müdürlüğüne gitmeniz ve bilgi almanız gerekmektedir.

Ayrıca lise mezunları için kpss iki yılda bir olmaktadır. Bu yıllarda çift yıllardır. 2010-2012-2014 gibi. Yani 2013 yılında lise mezunlarına yönelik kpss yapılmayacaktır.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : Azerbaycan mezunuyum kpss’ye girebilir miyim?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.