Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik ders saati karşılığı maaşlandırma ile yaptırılan bir öğretmenlik çeşididir. Ülkemizde kadrolu öğretmen ve sözleşmeli öğretmen atamalarının yeterli sayıda yapılmamasından ötürü boş olan öğretmen kadrolarına ücretli öğretmen alınmaktadır. Lise, Meslek Yüksek Okulu, Lisans mezunu, Önlisans mezunu olan herkes ücretli öğretmenlik yapabilir.

Nasıl ücretli öğretmen olurum?
Size en yakın il-ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek ücretli öğretmen olmak için gereken ücretli öğretmenlik dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. Böylece ücretli öğretmenlik başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alır?
Ücretli öğretmenler en başta da dediğimiz gibi ders saati karşılığı maaş alır. Yani günde 5 saat derse girse haftada 30 saat ayda 120 saat olur. Bu da ortalama 120×6 TL(her sene değişir)  = 720 TL civarı bir miktar olur. Ancak bu kadar derse sadece ilkokul öğretmenlerinden 1.,2. ve 3. sınıfı okutan öğretmenler, zihinsel engelliler öğretmenleri, ana sınıfı girebilir. Diğer branşların ve 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin bu kadar derse girmesi mümkün değildir. Ayrıca milli, resmi, dini tatillerde okul olmayacağı için o günlerde ders saati (ek ders) yazılmaz. Kişi hasta olur, izin alır yani okula gidemezse ek ders yazılmaz.

Ne mezunları ücretli öğretmen olabilir?
Lise mezunuyum ücretli öğretmen olabilir miyim?  Önlisans mezunuyum ücretli öğretmen olabilir miyim? İktisat mezunuyum ücretli öğretmen olabilir miyim? İşletme mezunuyum ücretli öğretmen olabilir miyim? Lisans mezunuyum ücretli öğretmen olabilir miyim? gibi pek soru gelmektedir bizlere. Ve şöyle özetleyelim lise ve üstü eğiitm kurumlarından mezun olan herkes ücretli öğretmen olabilir.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.