Türk Dili ve Edebiyatı Kpss Taban Puanları

Lisans türk dili ve edebiyatı bölümü hem örgün öğretimde hemde yayın (açık) öğretimde yer alan bir bölümdür. Ancak kpss atamalarında aynı kadrolara ataması yapılan bir bölümdür.

Lisans türk dili ve edebiyatı bölümü kpss tercih kılavuzunda “Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim)  lisans programından mezun olmak.” şeklinde yer alıyor ve bu alandan mezun olanlar kpss başvurularında mezun olunan alan kodu kısmına “3342, 9128” kodlarından kendilerine uygun olanı yazıyorlar.

Lisans  türk dili ve edebiyatı mezunları kpss tercihlerinde 4003 kpss nitelik kodunu kullanıyorlar.

2012-1 kpss tercih kılavuzuna baktığımız zaman 4003 kpss nitelik kodu ile alım yapan kurumlar ve alım yaptıkları kpss taban puanları şu şekildedir :

3210137 ABANT  İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ MEMUR BOLU Merkez = 87,334
3210169 ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR İŞLETMENİ ADANA Merkez (6225) = 86,327

Ne yazık ki 2012-1 kpss atamalarında bu iki alanın dışında her hangi bir atama olmamıştır lisans türk dili ve edebiyatı bölümüne. Ayrına Bilgisayar işletmeni alımı yapan kurum 6225 özel koşulu olan “M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak” koşulunu sağlamalıdır.

Bunun dışında lisans türk dili ve edebiyatı mezunları lisans alan dışı tercih yapabilirler. Bu konuyla ilgili olarak lütfen lisans alan dışı atama konumuza bakınız.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : Lisans Türk Dili ve Edebiyatı Kpss Taban Puanları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.