Sözleşmeli Öğretmenlik Eleştirisi

Bilindiği üzere ülkemizde kpss‘yi aşan öğretmenler sözleşmeli öğretmen veya kadrolu öğretmen olarak atanmaktadırlar. Yüzeysel olarak bakıldığında sözleşmeli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında pek fark yok gibi görünmektedir; ancak bu farklar sayıyla ifade edildiğinde 25-26 tana olarak sıralanmaktadır. Sözleşmeli Öğretmenliğe pek çok kesim karşı olmasına rağmen bu arım devam etmektedir. Eğitim Hak-Sen’de Sözleşmeli öğretmenliğe tepkisi bir açıklama ile göstermiştir. Mynetin haberinin detayları için =

ANKARA (ANKA)- Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, geçici ve iş güvencesiz çalışmayı esas alan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının son yıllarda başvurulan “ucuz işgücü” uygulamasının eğitimdeki yansıması olduğunu kaydetti.

Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, toplumsal geleceğin hazırlanmasında emek veren öğretmenlere hak ettikleri özlük hakların yanında hak ettikleri itibarın da verilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’de öğretmenlerin yıllardır, ağır ekonomik ve sosyal sorunlar ile savaşarak yaşamaya çalıştığını vurgulayan Gökçek, ekonomik açıdan zor durumda bulunan öğretmenlerin geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kaldığını ifade etti. Sözleşmeli öğretmenliğe son verilerek eğitimde kadrolu istihdamın benimsenmesi gerektiğinin altını çizen Gökçek, “Geçici ve iş güvencesiz çalışmayı esas alan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, son yıllarda başvurulan ‘ucuz işgücü’ uygulamasının eğitimdeki yansımasıdır. Öğretmenlik mesleği düzenlilik ve süreklilik gerektirir” dedi.

8 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.