Ortaöğretim Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik veya Elektrik-Elektronik Kpss Atamaları

Soru :

merhabalar ben meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü yapabildiğim puan 70 75 arası ne kadar calıssamda daha fazlası olmuyor inanın sabah aksam kafamı kaldırmıyorum ama temel yok işte benim atanabilme ihtimalim var mı her hangi bir il olabilir neresi oldugu önemli değil bir yer tutsun yeter.

Cevap :

Merhabalar, benim anladığım kadarıyla mezun olduğunuz alan kpss tercih kılavuzunda “Ortaöğretim kurumlarının Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik veya Elektrik-Elektronik alanından mezun olmak.” cümlesi ile ifade ediliyor ve kpss başvurunuzda mezun olunan alan kodu kısmına “1491, 1505, 4238” kodlarından uygun olanı yazıyorsunuz.

Dediğim alanlardan birinden mezun iseniz kpss tercihlerinizde kullanacağınız kpss nitelik kodunuz “2215” oluyor.

2012-1 kpss tercih kılavuzuna baktığımız zaman “2215” nitelik kodu ile alım yapan kurumlar ve alım yaptıkları taban puanları şu şekilde :

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN AKSARAY Merkez = 87,180
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN AKSARAY Merkez = 86,594
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN AKSARAY [GÜZELYURT] Merkez = 90,255
AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN AMASYA Merkez = 86,482
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN ARTVİN Merkez = 85,991
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN BALIKESİR Merkez = 86,980
BAYBURT ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN BAYBURT Merkez = 86,093
BİLECİK ÜNİVERSİTESİ TEKNİSYEN BİLECİK Merkez = 86,373

şeklinde sıralanıyor ve daha bir çok alım yapan kurum var. Bu kurumlar her atama döneminde değişmektedir. Ancak gördüğümüz gibi taban puanları 86 puan civarındadır. Siz 70-75 puan arası aldığınızı söylüyorsunuz bu durumda şansınız yok; ama imkansız diye bir şey yoktur. Aldığınız puana bakınca siz 70-75 net arası bir net yapıyorsunuz hedeflenen puanı alabilmeniz içinde 80-90 arası bir net yapmanız lazım. Bunun için netlerinizi 10-15 net artırmalısınız.

Bunu yapmak içinde örneğin matematikten hiç yapamıyorsanız ve sınavda bakmıyorsanız illaki bu dersten de net yapmalısınız. Ya da Türkçe’de iyisiniz fakat 20 neti geçemiyorsanız bu dersten 5-6 net daha yapmak için bol bol konu tekrarı ve test çözümü gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde hedeflerinize ulaşamazsınız.

Not : Ayrıca kpss tercih kılavuzunda elektrik-elektronik alanının geçtiğimi bir bölüm daha var, onun atamaları daha kısıtlı, yukarıdaki kısım daha avantajlı ama tam olarak hangi alandan mezunsanız ona göre başvuru yapmalısınız. Diğer konumuz için tıklayınız.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

kaynak : Lise Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik veya Elektrik-Elektronik Kpss Atamaları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.