Okuyanların Kpss’ye Girmesi

Pek çok kişi üniversitede okurken kpss‘ye girmek istiyor. Ancak okuduğu fakülte, yüksek okul, bulunduğu sınıf kişilerin kafalarında soru işaretleri bırakıyor. Bunları gidermeye çalışalım :

1) Önlisans öğrencileri : Bu durumda öğrenci olan kişiler kpss önlisans ve lise mezunlarının girdiği kpss‘ye girebilir. İster 1. sınıf ister 2. sınıf olsunlar. İsterlersede mezun olsunlar değişen bir şey olmaz.

2) Orta okul ve ilk okul öğrencileri ve mezunları : Kpss‘ye ilkokul ve ortaokul mezunları girememektedir. Kpss‘ye girebilmek için lise, önlisans veya lisans mezunu olma şartı vardır.

3) Lisans öğrencileri :  Lisans öğrencileri üniversite 1.,2., veya 3. sınıftayken gönül rahatlığı ile Kpss Lise ve önlisans mezunlarının girebildikleri kpss‘ye girebilirler ve yeterli puanı alıp atandıkları taktirde devlet memuru olabilirler. Ancak 4. sınıftayken mezun durumda olacakları için kpss lise ve önlisansa giremeyebilirler. Ayrıca lisans öğrencileri 3. sınıftayken kpss lisansa girebilirler; ancak puanları geçerlilik arz etmez. Sadece kendilerini denemek amacıyla girebilirler.

Herkese sınavda başarılar dilerim…

8 Comments