Okuyanların Kpss Durumu

kampus1Kpss’ye girmek isteyen arkadaşlarımızdan pek çok soru almaktayız. Bunlardan biriside okurken kpss’ye girip giremeyecekleri konusunda geliyor. Bu konu çok geniş bir konudur aslında. Bizler sizlere belli başlı noktaları özetleyerek anlatmaya çalışacağız.

Lise öğrencisiyim kpss’ye girebilir miyim?

Ne yazık ki lise öğrencisi iseniz kpss’ye giremezsiniz; çünkü kpss’ye girebilmeniz için lise mezunu olmanız ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir; ancak liseden mezun durumda iseniz ve 18 yaşını doldurmuşsanız kpss’ye girebilirsiniz.

Üniversite öğrencisiyim kpss’ye girebilir miyim?

Bu konuya iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi üniversite 1-2-3 öğrencisi iseniz kpss önlisans, kpss ortaöğretim mezunları için olan kpss’lere girebilirsiniz ve alacağınız puana göre memur olarak atanabilirsiniz. İkincisi ise üniversite 3. sınıf öğrencisi iseniz dilerseniz kpss lisans adayları için olan kpss’ye girebilirsiniz; ancak puanınız geçerlilik kazanmaz. Sadece kendinizi denemek için girebilirsiniz. Üniversite 4. sınıf öğrencisi iseniz kpss lisansa girebilirsiniz.

Orta okulda okuyorum, orta okul mezunuyum kpss’ye girebilir miyim?

Ne yazık ki kpss’ye girebilmeniz için lise, önlisans veya lisans mezunu olmanız şarttır.

Bu yazı eğitim fakültesi tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeden kpss sitelerinde veya başka sitelerde yayınlanması yasaktır.

42 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.