Öğretmenler Hayatlarından MEMNUN Değil!

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından yaptırılan anket, öğretmenlerin hayat standartlarının yanı sıra, eğitim olanaklarından, hükümet politikalarından ve bakanlarından memnun olmadığını ortaya koydu.

ANKARA (ANKA) – Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından yaptırılan anket, öğretmenlerin hayat standartlarının yanı sıra, eğitim olanaklarından, hükümet politikalarından ve bakanlarından memnun olmadığını ortaya koydu.

BES tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’den 2 bin 801 öğretmen üzerinden yaptığı anket, öğretmenlerin birçok konuda sıkıntılı olduğunu gözler önüne serdi. Ankete göre, öğretmenlerin yüzde 91.7’si 2009 yılında hayat standartlarında azalma beklerken, yüzde 4.6’sı ise aynı standartta kalacağına inanıyor. Hayat standardında artış bekleyenlerin oranı ise yüzde 1.3’de kaldı.

-ÖĞRETMENLER MESLEĞİNİ SEVMİYOR-

Öğretmenlerin yüzde 34.9’u hayat standardından memnun değilken, yüzde 57.4’ü ise “hiç memnu” değil. Hayat standardından memnun olan öğretmenlerin oranı yüzde 3.7, çok memnun olanların oranı ise yüzde 2.2 oldu. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 33.7’si öğretmenlik mesleğinden memnun olmadığını, yüzde 27.2’si ise hiç memnun olmadığını açıkladı. mesleğinden memnun olan öğretmenlerin oranı yüzde 22.7, çok memnun olanların oranı ise yüzde 7.3. Öğretmenlerin yüzde 9.1’i ise mesleği hakkındaki düşüncelerinde kararsız.
Öğretmenlerin yüzde 45.7’si eğitim olanaklarından hiç memnu olmadığını, yüzde 32.1’i ise memnu olmadığını açıkladı. Eğitim olanaklarından mutlu olan öğretmenlerin oranı ise yüzde 17.6’da kaldı. Hükümetin politikalarından mutlu olan öğretmenlerin oranı da yüzde 5.8’de kalırken, öğretmenlerin yüzde 87.8’i hükümet politikalarından mutsuz.

-BAKAN ÇELİK BAŞARISIZ BULUNUYOR-

Öğretmenler arasında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i başarılı bulanların oranı ise sadece yüzde 3.3 olurken, yüzde 91.1’i başarısız bulduğunu bildirdi. Öğretmenlerin şu anki hükümette Milli Eğitim Bakanı olarak görmek istediği isimler ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan oldu. öğretmenlerin yüzde 24.5’i Günay’ı, yüzde 20.1’i ise Ali Babacan’ı Bakan olarak görmek istediğini söyledi. Nimet Çubukçu’yu Milli Eğitim Bakanı olarak görmek isteyenlerin oranı da yüzde 18.3 olurken, Murat Başesgioğlu’nu isteyenlerin oranı da yüzde 11.2 oldu.

-ÖĞRETMENLER YATIRIM YAPAMIYOR-

Öğretmenlerin yüzde 92.9’u maaşlarının, aylık ihtiyaçlarını karşılamadığını açıkladı. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 30.7’si banka kredisi alırken, yüzde 35.3’a kredi kartı ile maaşlarını destekliyor. Öğretmenlerin yüzde 12.9’u ek iş yaparken yüzde 18.3’ü ise harcamalarını keserek maaşlarının yetmesini sağlıyor.
Öğretmenlerin yüzde 96.9’u geleceğe dönük olarak yatırım dahi yapamazken, yüzde 91.9’u ise geleceğe güvenle bakamadığını kaydetti.
Ankete göre, öğretmenlerin yüzde 90.4’ü her gün gazete alamazken, sadece yüzde 2.5’i branşı ile ilgili yayınları takip edebiliyor. Öğretmenlerin sadece yüzde 5.7’si sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere gidebilirken, yüzde 89.5’i hiç gidemediğini söyledi. (ANKA)

Kaynak : mynet

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.