Öğretmen Açığı Yeni Yılla Ne Kadar Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 1 milyona yaklaşan kadrosu ile kurumlar arasında ilk sırayı alıyor. 800 bini geçkin bir öğretmen ve memur sayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı kendisine yakın olan bakanlığa bile açık ara fark attığını düşünürsek, bu da kadrolarda hızlı değişimlerin olabileceğini ortaya çıkarıyor. Her sene kadrolarda emekli sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok.

Şubat ve Temmuz aylarında öğretmen kadrolarında emekli olarak görevinden ayrılan memur sayısı 15-20 bin civarlarında seyrediyor. Bu sene yarı yıl tatili ile birlikte bu sayının en az 15 bin seviyelerinde olabileceği hiç şaşırtıcı olmaz. En son yapılan güncellemeler ve eylül başında yapılan atama ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kapanan sayılar ile birlikte halen açığın 92 bin dolaylarında olduğu Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanmıştı.

Müdür ve Müdür yardımcısı ile ilgili yeni düzenlemeler ile birlikte artık, kadrolarda çalışacak öğretmenlerin sınavla seçilmesi kararı alındı. Bu idari açığın da bu sayıya yansıyacak olması sayıyı biraz daha arttıracak gibi görünüyor. 90 bin civarlarında olan  öğretmen açığının yıl sonu ile birlikte emekliler ve idari boşluk ile birlikte 130 bin civarlarında olması düşünülüyor. Şubat ayında yapılacak atamaların bir çoğunun emekli olacak öğretmen sayısının yarısına tekabül etmesi de bu savımızı doğrular nitelikte, yeni yılla ile birlikte öğretmen kadrolarında oluşacak açığın 100 bin civarı olması mümkün gibi görünüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.