MEB Basın Açıklaması (07/02/2011)

Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın,YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan hakkındaki görüşlerinin yer aldığı haberlerle ilgili olarak, sessiz kalınamayacağı için açıklama yapma gereğini duymuş bulunmaktayım.

Söz konusu haberlerde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, kendisi hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılmasına yönelik olarak, “Kararı halka bırakıyorum” sözlerine,Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın tepki gösterdiği ifade edilmektedir.Ayrıca, haberlerde Kaçmaz’ın, Özcan hakkında “Özcan’ı kınıyorum. Özcan’ı kanunu okumaya ve istifaya davet ediyorum” dediği de belirtilmektedir.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararının ardından Osman Kaçmaz’ın daha önce hiçbir yargı mensubu tarafından yapılmamış bir şekilde YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan’ı istifaya davet ettiğini görmüş bulunmaktayım. YÖK Başkanı’nı istifaya davet etmeye hiçbir yargı mensubunun hakkı olmadığı gibi Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın da hakkı yoktur. Osman Kaçmaz, kınama ve istifa davetiyle bir yargı mensubu olarak tarafsızlık ilkesine aykırı davranmıştır. YÖK Başkanı’na yönelik istifa davetiyle Kaçmaz, kişisel düşüncesini kamuoyuna açıklayarak, tarafsız değil taraf olduğunu da dile getirmiş bulunmaktadır. Osman Kaçmaz’ın kendi verdiği kararı da tartışmalı hale getiren bu vahim tablo karşısında endişe duyduğumu kamuoyuyla paylaşırım.

Tags:
3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.