Lise Kpss Hakkında Genel Bilgiler

Soru :

ben bu sene 12. sınıfa geçtim kpss ye gireceğim fakat neyi nasıl yapacağım ve bu sınavdan sonra ne gibi iş imkanım olacak bilmiyorum. ayrıca her ilin puanı farklı mı bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap :

Merhabalar, size kısaca kpss ortaöğretim hakkında bilgiler vereyim hem de bu sayede sizin gibi soruları olan arkadaşlarımıza da yardımcı olmuş oluruz.

Kpss ortaöğretim, lise mezunlarının girdikleri sınavdır.

Kpss ortaöğretime giren adaylar Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Anayasa derslerinden sınav olurlar. Bu sınav test usulüdür.

Kpss ortaöğretim 2 sene de bir olur ve alınan kpss ortaöğretim kpss puanın 2 sene geçerliliği vardır. Bu puan ile 2 sene boyunca yapılan kpss ortaöğretim atamalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Kpss ortaöğretime girerken en önemli şey mezun olduğunuz alandır. Zaten kpss başvurunuzda mezun olunan alan kodu bölümüne mezun olduğunuz alanın kodunu kpss okul kodlarına göre yazarsınız.

Kpss’den sonra da aldığınız puana göre tercih işlemleri başlar. Tercihlerinizde yine öncelikli olarak mezun olduğunuz alandan alım yapan kurumları seçersiniz. Her kurum belli başlı nitelik koduna göre alım yapar. Yine siz mezun olduğunuz alanın koduna göre bu nitelik kodunu bulup ona göre alım yapan kurumları seçebilirsiniz.

Ayrıca alanınızdan alım yoksa ya da alanınızdan tercih yapmak istemiyorsanız “2001” nitelik kodu ile alım yapan kurumları tercih edebilirsiniz. Bununla ilgili bilgiye kpss alan dışı atama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Her ilde ki kurumun kpss puanları farklıdır. Ancak çok uçuk farklar yoktur. Örneğin “elektrik-elektronik” alanından mezunsanız bu alandan mezunları alan kurumlar genelde 85-87 kpss puanı arasında değişir.

Kpss ortaöğretim ile bu şekilde devlet memuru olabilirsiniz.

Bu konu hakkında aklınıza takılan sorular varsa aşağıdaki Yorum Yaz kısmından sorabilirsiniz.

Sizinde aklınıza takılan bir sorunuz varsa UZMANA SORUN TIKLAYIN

Kaynak : Kpss Ortaöğretime Gireceğim Ama Hiçbir Şey Bilmiyorum!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.