Lida ile Tehlike Bölgelerinizi Etkisiz Hale Getirmek

Lida diyeti Tehlike Bölgeleri, hepimizi şu ya da bu zamanda yakalayan tuzaklardır. Fakat birçok insan düzenli olarak sadece bir veya ikisine yenilir. Aşağıdaki tanımlar size ne kadar uyuyor?

1.Yiyecek Depolayıcı

Lida kapsül’ de depolayıcılar öncelikle öğünlerde yerler, ama o anlarda aşırı yerler, tabaklarını silip süpürürler. Çoğunlukla o kadar hızlı yerler ki, yemek bittikten sonra kendilerini rahatsızlık boyutunda şiş hissederler. Yiyecek Depolayıcılar kendilerini “sağlıklı iştaha sahip” kişiler olarak görürler. Evde genelde ikinci porsiyonu yerler.

2.Azar Azar Atıştıncı

Lida yosun hapı atıştırıcıları, genellikle günde üç kez olmak üzere, ellerinin altında ne varsa yerler. Dört ana abur cubur olan çikolata, cips, kurabiye ve şekerleme yemekten hoşlansalar da, onlar için konfor lezzetten daha önemlidir. Bir şekerleme kâsesinin yanından boş geçerler. Bu insanlar için atıştırmak sinir giderici bir alışkanlık olabilir. Bazen kalkıp etrafta dolaşmalarına mazeret olan, bazen de televizyon izlerken veya kitap okurken ellerini oyalayan bir şey. Atıştırırken aç olabilirler, fakat neredeyse her zaman açlık değil alışkanlık yüzünden atıştırırlar.

3. Parti Düşkünü

Partiler; açık büfeler, resepsiyonlar, arabalı partiler ve ucuz içki saatleri… Bunlar, dikkat dağıtıcılığı yüksek olan ve yemeğini veya eğlenceye zemin oluşturduğu ortamlardır. Parti düşkünlerinin buralarda yiyip içtiklerinin ölçüsünü kaçırmaları çok kolaydır. Parti düşkünleri çoğunlukla şaraplı akşam yemekleri yiyen profesyoneller ya da gece geç saatlere kadar dışarıda kalan genç, bekâr insanlardır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.