Kpss Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

Kpss Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

 1. Tüm adaylar tercih yapmadan önce tercih yapmak için gerekli mezuniyet, yaş, belge vb şartları taşıdığına emin olmalıdır ( bu konuda detaylı bilgi için http://www.egitimfakultesi.com/kimler-kpss-tercihi-yapamaz-nelere-dikkat-etmeli.html )
 2. Ayrıca tercih listesinde yer almadığı halde bazı özel unvanların özel şartları bulunmamaktadır. Bunlar; ARFF memuru,Çözümleyici, Sosyolog, Odyolog, Sağlık fizikçisi, Muhafaza Memuru, Koruma Ve Güvenlik Görevlisi. Bu unvanların şartlarını öğrenmek için http://www.dpud.org/index.php?option=com_content&view=article&id=12311:oezel-dosya-tuem-kodlarn-detayl-acklamas&catid=129:dpud-dosyalari&Itemid=411 mutlaka okuyunuz.
 3. Tercih listesi için adaylara herhangi bir evrak yollanmayacaktır. Tüm tercihler internet üzerinden alınacaktır.
 4. Tercih sistemi ancak bu işlemden sonra aktif hale gelecektir ve toplam 15 tercihyapılacaktır.

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

Merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki merkezi personel alımları için, yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirleyiniz ve 15’i geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Tercihlerinizi yazmanız için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirsiniz. Böyle bir hazırlık size tercihlerinizi internete girmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konmayacaktır. Sadece internetten yapılan tercihler geçerlidir

İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin www.osym.gov.trinternet adresine giriniz ve buradan KPSS-2010/2 Tercih İşlemleri alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacaktır.

 1. Her aday www.osym.gov.tr sitesinde yayınlanacak olan  “Nitelik Kod Kılavuzu” aracılığı ile kendi bölümüne denk gelen kodu bulmalıdır.  Tercih listesinde h er kurumun kadro/pozisyonlarının karşısında kurumun istediği nitelikler kod olarak verilmiştir.

Bu bağlamda

 1. Lisans kodları: 4 ve 5 ile,
 2. Önlisans kodları 3 ile,
 3. Ortaöğretim kodları 2 ile,
 4. Özel koşul kodları 6 ve 7 ile,
 5. Cinsiyet kodları 1 ile   başlamaktadır ve hepsi dört haneli sayılardan oluşmaktadır.

Nitelik kod kılavuzu Lisans kodları ile açılmaktadır. Diğer bölüm ve özel kodları öğrenmek için altta yer alan “Önlisans”, “Ortaöğretim”, “Özel koşul” ve “cinsiyet-yaş” sekmeleri kullanılmalıdır.

 1. Tercih listesi üç parçadan oluşmaktadır. Her öğrenim düzeyi için ayrı  tercih listesi bulunmaktadır. Her aday sadece sınava girmiş olduğu öğrenim düzeyine ilişkin kadro/pozisyonları tercih edebilir. Aksi yöndeki tercihler değerlendirmeye alınmaz.
 2. Tercih kılavuzunda  dereceleri bulunan seçenekler “657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi kadrolu memurluklardır”. Derece bölümünde “0” (sıfır) rakamı yer alan seçenekler ise “399 sayılı Kararnameye tabi KİT sözleşmeli personel pozisyonlarıdır.” (KİT ve Kadrolu memurluk karşılaştırması hakkında yazımız haftaiçi http://www.dpud.org/index.php?option=com_content&view=category&id=129&Itemid=411 linkinden yayınlanacaktır.
 3. Kadrolu memurluk seçeneklerinde yer alan kadro derecelerinin farklı olması adaylar açısında hiçbir önemi bulunmamaktadır. Sonuçta ilk defa atanan adayların hepsi  öğrenim düzeylerine göre kendi derecelerinden göreve başlarlar ve tercih listesindeki kadro dereceleri ile bunun ilgisi yoktur. ( yani derecesi 6 olan yeri de yazsanız 9 olan yeri de yazsanız bir fark yoktur aynı maaşı alırsınız )
 4. Tercih listesinde bazı kurumlar tek satırda 1’den fazla kadro/pozisyon talebinde bulunmuş olabilirler ve buna dikkat edilmelidir.
 5. Her kadro/pozisyonun başında tercih formuna yazmak üzere kullanacağınız “Kurum Tercih Kodu” yer almaktadır. Bu tercih kodları kullanılarak tercih listesi oluşturulacaktır.
 6. Her kurumun kadro/ pozisyonlarının yanında nitelik kodları bulunmaktadır. Bu kodlarda cinsiyet şartı aranmayan kurumlarda öncelikle öğrenim kodları yer almaktadır. Öğrenim kodlarından sonra ise özel koşul kodları (sertifika, belge, bonservis vb) yer almaktadır (Özel koşul kodlarının detaylı açıklaması için http://www.dpud.org/index.php?option=com_content&view=article&id=12311:oezel-dosya-tuem-kodlarn-detayl-acklamas&catid=129:dpud-dosyalari&Itemid=411)
 7. 2001-3001 ve 4001 kodu yer alan seçenekleri ilgili öğrenim düzeyinden mezun durumda olan her aday bölüm farkı olmaksızın tercih edebilirler (fakat bu kod yer alan kadro/pozisyonlar yüksek kapatmaktadır)
 8. Kadro/pozisyonların karşısında 1’den fazla öğrenim kodu yer alması halinde adayların bu öğrenim programlarından herhangi birinden mezun olmuş olması yeterlidir.
 9. Fakat bunun yanında özel koşul kodlarının 1’den fazlası olması durumunda ise adayların bu koşulların hepsine sahip olması gerekir aksi takdirde tercih geçersiz olur ve yerleşse dahi kurum tarafından ataması yapılmaz ve aynı puanı yeni sınava kadar 2 yıl boyunca merkezi yerleştirmelerde kullanamaz.
 10. Her aday kendi bölüm kodunun yer aldığı kadro/pozisyonları  tercih edebilir.
 11. Tercih listenizi dikkatli ve sakin şekilde doldurunuz.
 12. Tercih listesi hazırlatmak üzere üniversite, kurs ve dershanelere başvurmanızı tavsiye etmeyiz.

Tavsiyelerimiz

1- Adayların tercihte bulunurken dikkat edecekleri en önemli husus, yerleştirildikleri takdirde çalışmak isteyecekleri kadro, unvan, kurum ve illeri dikkate almalarıdır. Sırf tercih yapmak için çalışmak istenilmeyen yerleri yazmayın. Gitmeyeceğiniz bir yere yerleştirildiğiniz takdirde puanınızın yanacağını, 2 yıl boyunca yapılacak merkezi yerleştirmelere katılamayacağınızı unutmayın. Sınavın geçerlilik süresi içinde durumunuza uygun il, kurum, unvandan alım olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Özellikle yüksek puan alan ve kesinlikle yerleşecek adayların kendi unvan ve hizmet sınıfından alım yoksa tercih yapmak yerine diğer atamaları beklemeleri faydalı olacaktır.

2- Tercih edilecek “kadroların koşullarını” dikkatlice okuyun. Niteliğinizin tutmadığı bir kadroyu işaretlemeyin. Kılavuzu dikkatlice ve tam olarak okuyun. Özellikle “özel koşullar” kısmında çok önemli hususlara yer verilmektedir. Yerleştirilseniz bile ilgili kurumca atamanız olmayacaktır. Bu durum puanınızın yanmasının yanında, niteliği ve puanı tutan o kadroya yerleşecek başka bir adayın hakkını yemenize ve kurumların kadrolarının boş kalmasına sebebiyet vererek hizmette aksamalara yol açacaktır.

3- Adaylar mümkün olan en az  adayla yarışabilmek için kendi “niteliğine en fazla uyan”yerleri başta yazmalıdır. Örneğin bir mühendis ilk önce kendi mesleği ile ilgili kadroları yazmalı, daha sonra isterse memur, vhki, bilgisayar işletmeni gibi unvanlara yer vermelidir. Yine düz lise mezunu bir aday varsa “ehliyet, bilgisayar işletmenliği sertifikası ve ingilizce bilmek” gibi niteliklere sahipse bu kadroları önce tercih etmelidir. İlk yerleştirme için konuşmak gerekirse, “İngilizce bilmek” istenilen bir yere 80 puanla girmek mümkün iken 2001 den başka bir kod istenilmeyen kadrolara 95 puanla bile girmek mümkün olmayabilir.

4- Yüksek puan almış iseniz; “maaş” ve diğer imkanları daha iyi olan KiT’ler (EÜAŞ, PTT, TCDD gibi) ile diğer kurumlara göre yüksek ücret veren kurumlar(Maliye Bakanlığı, İŞKUR, Gümrük Müsteşarlığı  vb) yazılmalıdır.

Puanınız düşük ise, bahsi geçen kurumlar dışında kalan ve mümkünse 1 yada 2 kişilik kadroları yazmak faydalı olacaktır. Ayrıca bu adayların merkezi yerleştirme dışında kalan kurumsal alım yapan askeri kurumlar, Adalet Bakanlığı, belediyeler ile 4/b alımları ve işçi alımlarını muhakkak suretle takip ederek buralarada başvurmaları gerekir. Adalet Bakanlığı ve askeri kurumlar 70 taban puan alan adayları mülakatla işe almaktadır. Yine belediyelerin İtfaiye Eri alımları mülakatla olmakta ve herhangi bir taban puan sınırlaması bulunmamaktadır. 40 puan alan bir aday itfaiye eri olarak göreve başlayabilmektedir!

Bir kurumun KİT olup olmadığını anlamak için derecesine bakmanız yeterlidir. Derece bölümünde “o” (sıfır) rakamı olan kurumlar KİT’lerdir. KİT’lerde 399 sayılı kararnameye tabi sözleşmeli olarak çalışılmaktadır. Fakat bu sözleşmeli ifadesi ne sizi kesinlikle korkutmasın. İşten çıkarılma , keyfe göre işsiz kalma gibi bir durum olamaz.

5- Eş, aile, öğrenim gibi sebeplerle“nakil” istemeyi düşünüyorsanız, tercih yaparken nakil imkanı daha kolay olan ve her ilde teşkilatı bulunan bakanlıklar ve genel müdürlükleri yazmalısınız. Üniversiteler, mahalli idareler ve Kit lerde nakil imkanı sınırlıdır.

Nakil işlemlerinde aynı kurumun farklı bir iline gidilmek istenildiğinde sadece ilgili kurumun onayı yeterli olduğu halde, farklı kurumlar arasında geçişte öncelikle adaylığın doldurulmuş olması (1 ila 2 yıl), geçilecek kurumun sizi kabul etmesi ve ayrılacağınız kurumun muvafakatı gerekecektir. Özellikle eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi olan (polis memuru, asker vb.) adaylar bu duruma çok dikkat etmelidir.

6- Kılavuzda yer alan “derece ve sınıflar” tercih yaparken çok fazla önem taşımaz. Özellikle derece kısmına takılmayın. Sınıflar açısından ise, 657 deki sınıflandırma uyarınca her bir kadronun ait olduğu sınıf belirlenmiştir. Adaylar bunu değiştiremezler. Sadece yukarıda da bahsedildiği şekilde her aday kendi sınıfındaki bir unvanı öncelikli tercih etmelidir.

Hemşire olan biri SH-Sağlık hizmetleri sınıdfında yer alan hemşire kadrosunu; Teknisyen olan biri TH-Teknik Hizmetler sınıfında yer alan Teknisyen unvanını ilk tercih olarak yazmalıdır. BU adaylar GİH-Genel İdare Hizmetleri sınıfında yer alan memur, VHKİi Bilgisayar İşletmeni gibi kadroları tercih edip atanmaları durumunda kendi hizmet sınıfları olan TH ve teknisyen kadrosuna çalışacakları kurumlarınca açılacak “unvan değişikliği” sınavında başarılı olmaları durumunda atanabileceklerdir.

Yine düz lise mezunu bir aday YH-yardımcı Hizmetler sınıfında yer alan Hizmetli ve Teknisyen yardımcısı gibi unvanlar yerine GİH-Genel İdare Hizmetleri sınıfında yer alan memur, VHKİ Bilgisayar İşletmeni gibi kadroları öncelikli tercih etmelidir. Bu aday hizmetli kadrosundan memuriyete ancak kurumlarınca açılacak “görevde yükselme eğitiminde” başarılı olmaları halinde atanabileceklerdir.

Özet geçmek gerekirse ; hizmet sınıfları arasındaki değişiklik sınavla mümkün olacağından öncelikli olarak kendi mesleğinizle ilgili olan tercihlerde bulunun.

Kaynak : www.dpud.org

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.