Kpss Öğretmenlik Tercih Süreci

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere kendi deneyimlerimle paralel 1-2 bilgi sunacağım. Umarım azda olsa yardımcı olabilirim. Bugün yani 22 Ekim tarihi itibari ile kpss öğretmenlik sözleşmeli öğretmen alımı için tercih süreci başlıyor ve bir hafta boyunca tercihler kabul edilecek. Bu süreçte öğretmen adayı arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken bazı noktaları belirtmek istedim. Elbette pek çok öğretmen adayı arkadaşım bunları biliyordur; ancak ben yinede kendimce bilgiler vermek istedim. Şöyle ki :

1) Atamalar okul seçerek olduğu için tercih edeceğiniz okulu iyice araştırın ve eğer varsa o bölgelerdeki arkadaşlarınızdan bilgi alınız. Çünkü okulların köy okulu olup-olmama olasılıkları okulların isminden anlaşılmıyor veya okullar hakkında bilgiler internette pek yer almıyor. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak forum sayfamızı okursanız üyelerimizin çevresindeki okullar hakkındaki bilgilerine ulaşabilirsiniz. Buradan

2) Tercihlerde tercih sırası üstünlüğü vardır. Yani diyelim sizin puanınız 78, bir başkasının puanı 76. Siz tercihleriniz Bursa Yunus Emre İlköğretim Okuluna yer vermediniz; ancak 76 puanlı arkadaş bu okulu tercihlerine aldı. Siz 21. tercihi işaretlemiş olsanız bile bu okula öncelik hakkı 76 puan alan kişinin oluyor. Bunun için ince eleyip sık dokumalasınız.

3) Sözleşmeli öğretmen çakılı atanır (bugün ki şartlarda). Muhtemelen Şubat’ta kadrolu öğretmen alımı olacaktır. Eğer ki sizin puanınız kadroya geçmeye yetecek kadar varsa yine tercih yaparsınız ve eğer tutarsa başka bir okula kadrolu atanabilirsiniz. Yada kendi okulunuzdan memnun iseniz burayı yazarsınız ve bulunduğunuz ilin kadrolu öğretmen alım puanının altında kalmazsanız kendi okulunuzda kadrolu kalırsınız. Okulunuz sadece size açık olarak görünür kadrolu öğretmen alımında. Elbette ek bir norm kadro açığı daha gösterilmezse.

4) Sözleşmeli atandıysanız ve eş durumundan tayin isteyecekseniz 1 sene bulunduğunuz okulda çalışmanız gerekmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

5) Sözleşmeli öğretmenler asker öğretmen olarak askerlik görevini yapamamaktadır, erkek öğretmen adayı arkadaşlarımıza ek bilgi olsun.

6) Sözleşmeli öğretmenler çalıştıkları sürede hizmet puanı alabilmektedirler; ancak çalıştıkları yıllar doğu görevinden sayılmamaktadır. En azından şimdlik sayılmıyor diye biliyorum, ilerleyen zamanlarda bu denge değişebilir.

7) Kps öğretmen atamalarıyla ilgili olarak ücretsiz kpss dershane sitemizin sohbet odasında öğretmen adayı arkadaşlarımızda fikir alış verişinde bulunabilirsiniz.  Buradan buyrun.

Umarım azda olsa faydası olur yazdıklarımın. Herkese bu süreçte başarılar diliyorum ve kadrolu günler temenni ediyorum. 🙂

Not : Yazının kaynak gösterilmeden yayınlanmaması egitimfakultesi.com tarafından rica edilir.

8 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.