Kpss 2009 İptal Edilebilir!

ösymBugün haber sitelerine düşen bir haberi sizlere duyurmak istedik. Bilindiği üzere kpss 2009’da bazı illerde kopya çekildiği belirlenmişti ve bu konuda pek çok varsayım ortaya atılmıştı. Bazı sendikaların tepkilerini dile getirdiği bu günlerde gündeme düşen kpss iptal edilebilir haberleri ise şöyle :

Iğdır Eğitim Sen Şube Başkanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) iptal edilmesini istedi.

Şube Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Iğdır’da 27 Haziran 2009 tarihinde yapılan KPSS’de kopya çekildiği iddiasıyla 30 kişinin gözaltına alındığı ve 4 kişinin tutuklandığı hatırlatıldı. Bu olayın geniş yankı uyandırdığı, kopya çekilmesinin Türkiye genelinde organize olarak yapıldığı, Iğdır’da ise ana örgütlemesinin olduğu şüphesi bulunduğu bildirilen açıklamada, ”Savcılığın yürüttüğü soruşturmanın temeli ise sınav sorularının sınavdan önce ele geçirildiği üzerinedir. Tek başına bu şüphe bile sınavın iptal gerekçesi sayılmalıdır” denildi.

1973 ve 1999 yıllarındaki üniversite sınav sorularının çalındığı ortaya çıkınca sınavların iptal edildiği ve yeni sorularla sınavın tekrar yapıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bu aşamada kimlerin soruları aldığı kimlerin almadığı tespitinin mümkün olmadığı göz önüne alındığında sınavın derhal iptal edilmesi gerekiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, bu konuda daha fazla sessiz kalmamalıdır. KPSS’de bir kişi bile mağdur olmuşsa maliyeti ne olursa olsun genel eşitlik ilkesi gereğince sınavın iptali gerekmektedir. Biz, Eğitim Sen olarak bu konunun takipçisi olacağız.”

AA

_______________________________________________–

Türkiye’nin 4 bir yanına kopya göndermişler
KPSS’de inanılmaz kopya ağı

Iğdır’da, 60’a yakın öğretmenin, kurdukları bir merkezden Türkiye’nin değişik illerinde Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) giren ve para karşılığında anlaştıkları kişilere de soruların cevaplarını telekonferans sistemiyle ilettiği iddia edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Iğdır Emniyet Müdürlüğünün KPSS’de kopya çekildiği iddialarıyla ilgili yaptığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında şimdiye kadar gözaltına alınan 30 kişiden 4’ü tutuklanırken, konuyla ilgili yeni bulgulara da ulaşıldı.

Polisin soruşturmasında, söz konusu sınavın yapıldığı gün, çevre illerden Iğdır’a geldiği belirlenen 60’a yakın öğretmenin, fotoğraflanarak ele geçirilen soru kitapçığını çözmek için 5 ayrı yerde merkez kurdukları tespit edildi.

Öğretmenlerin, daha önce para karşılığında anlaştıkları ve çevre illerden gelerek Iğdır’da sınava giren kişilere, soruların cevaplarını ilettikleri öğrenildi.

Bunun üzerine, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla genişletilen soruşturmada, öğretmenlerin yalnızca Iğdır’da değil Ankara, İzmir, Bursa, Giresun, Erzurum ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinde sınava giren öğrencilere de aynı yöntemle soruların cevaplarını ilettiği belirlendi.

Söz konusu iddialarla ilgili kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makineleri ve suçla ilgili olduğu değerlendirilen dokümanlara ulaşıldığı kaydedildi.

Polisin, konuyla ilgili 20 kişinin daha yakalanması için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Iğdır’da, 5 gün önce KPSS için çevre illerden geldiği belirlenen ve kimlikleri açıklanmayan 4 kişi hakkında, değişik okullarda girdikleri sınavda cep telefonuyla kopya çektikleri gerekçesiyle ÖSYM görevlilerince gerekli işlem yapılmasının ardından, polisin başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

20 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.