Kaç Öğretmen Açığı Var?

Öğretmenlerin ve öğretmen adayı olan arkadaşlarımızın en çok zordukları sorulardan birisi “Kaç öğretmen açığı var acaba?”dır. Bununla ilgili pek çok sendika araştırma yapmıştır ve bazı sayıları vurgulamışlardır. Buna öğretmen açığı varken hala eğitim fakültesi mezunlarını kpss’ye tabi tutarak öğretmen alımını asgari düzeye çekmek ve öğretmen kadrolarını ücretli öğretmenlik ile doldurmak nedendir diye binlerce soru sorulmuştu. Memurlarnet bu konu ile ilgili güzel bir haber yapmış. Ayrıntılar için =

Bu yıl ise aynı tartışmalar devam etmekte ve 140 bin öğretmen açığı olduğu iddiaları dolaşmaktadır. Bunun üzerine 14 Kasım 2008 tarihinde “Sayın Genel Müdür Necmettin Yalçın Gerçek Öğretmen İhtiyacını Açıklamalıdır” başlıklı yazımızda kamuoyunun net olarak bilgilenmesi için iki başlıkta sorulan sorulara aradan geçen 10 güne rağmen cevap gelmemiştir?

Sayın Genel Müdür’ün asaleten atandığı 11.11.2008 gününden sonra kendisine gelen tebrikler nedeniyle yayımladığı (http://www.memurlar.net/haber/124899) teşekkür mesajında

“…Göreve başladığım tarihten bu yana kamuoyuna değişik vesilelerle deklare ettiğim üzere, kamuoyunun hassasiyeti ve beklentilerine uygun olarak çalışmalarımızı mesai mevhumu aramaksızın sürdürmekteyiz. …güvene dayalı bir yönetim anlayışını ortaya koyarak, verilere dayalı, kamuoyunu doğru bilgilendiren ve teşkilat içinde sağlıklı ve doğru bilgi akışını sağlayan, sıfır hatalı, istatistiklerle destekli, eleştirilere açık, sorulan ve sorgulanabilen bir bakış açısıyla hizmet vermenin yanı sıra merkez ve taşra teşkilatımızda görev yapmakta olan her kademedeki görevlilerimizin vatandaş odaklı hizmet vermesi ve vatandaş devlet ilişkilerinde saygılı, ölçülü, dürüst ve güvenilir bir yaklaşım sergilemesi bizim önem ve öncelik verdiğimiz hususlardır.”

İfadelerine yer vermiştir.

Sayın Genel Müdür Necmettin YALÇIN’dan bu sözlerde yer alan kamuoyu beklentileri, gücven, kamuoyunu doğru bilgilendirme, sorulan ve sorgulanabilen, vatandaş odaklı, güvenilir yaklaşım” kavramların da gereği olarak sorduğumuz soruların cevaplarının yayımlamasını tüm kamuoyu talep etmektedir.

Sayın Genel Müdür’ün bu cevaplardan imtina etmeyeceğine olan inancımız tamdır.

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Sorularımızı tekrar yayımlayacak olursak:

Sayın Genel Müdür;

1- Yürürlükte olan Norm Kadro Yönetmeliği ve İLSİS veri tabanında bulunan rakamlara göre her bir branşın Norm Kadro Sayısı Kaçtır?

2- Yine aynı verilere göre her branştan istihdam edilen (şu anda kadroları dolduran) öğretmen sayıları kaçtır?

a- Lütfen usta öğreticiler dahil ek ders ücreti karşılığı çalışan personeli bu sayıya eklemeyiniz.

b- Lütfen bu sayıya şu anda yönetici olarak görev yapan öğretmenleri eklemeyiniz.

Bu iki sorunun cevabını vermek tüm kamuoyunu çok rahatlıkla tatmin edebilecek niteliktedir.

Bu bilgilere Sayın Genel Müdürün bilgisayarının tuşlarına basarak çok kısa sürede ulaşabilmesi mümkün olduğuna ve bu bilgileri gizlemenin hiçbir hukuki, etik kuralları ya da herhangi gerekçesi olamayacağına göre açıklanmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.

Sayın Genel Müdür; siyasilerin söylediği gibi “şu anda boş geçen ders yok ya da şu kadar var” diyerek gerçek ihtiyacın yerine ücretli öğretmen gibi uygulamalarla doldurulan derslerin hesaba katılması yoluna gitmemelidir.

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.