İşkur Kpss Alımları İle İlgili Hatırlatma

2008 kpss önlisans ve ortaöğretim sonuçlarından sonra adaylar bu puanlarını nasıl kullanabileceklerine dair sorular sormaya başladılar. Bizde sitemizden kpss puanına göre gerçekleşecek alımların ilanlarını yayınlamaya başlamıştık. Bunun ilgili TEDAŞ ve Eti Maden İşletmesinin ilanlarını sizlere duyurmuştuk. Şimdi ise bu boş kadrolara nasıl başvurabileceğinize dair bir takım bilgileri memurlarnetin haberinden alıntı yaparak duyuracağız. Ayrıntılar için lütfen =

ÖZELLEŞTİRME HALİNDE NE OLUR?

Kamu kurumlarında işçi statüsünün yanında bir kaç statüde daha istihdam yapılmaktadır. Bu statülerin tümü, özelleştirme halinde diğer kamu kurumlarına memur olarak atanma hakkına sahip değildir.

Özelleştirme işlemleri 4046 olarak adlandırılan bir Kanuna göre yürütülmektedir. Kanunun 22. maddesinin ilk fıkrasına göre, özelleştirme halinde diğer kamu kurumlarına memur olarak atanma hakkına sahip olan statüler şu şekildedir:

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar

2 İş kanunlarına tâbi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel.

Yukarıdaki iki statü dışında kalan personel, özelleştirme halinde diğer kurumlara memur olarak atanma hakkına sahip değildir.

Bu bağlamda, örneğin BOTAŞ’a işçi olarak atanacak bir mühendis, bu statüde kaldığı müddetçe, özelleştirme halinde memur olarak diğer kurumlara aktarılma hakkına sahip olmayacaktır. Yine TEDAŞ’ta işçi olarak işe başlayacak bir tekniker, özelleştirme halinde diğer kurumlara aktarılma hakkına sahip olmayacaktır.

KPSS PUANI ÖSYM YERLEŞTİRMELERİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Daha öncede açıkladığımız üzere, “iki kez yerleşememe kuralı” sadece ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeler için geçerlidir. Adalet Bakanlığı ve TSK’nın merkezi yerleştirme dışında kalan atamaları ile işçi alımları bu sınırlamanın dışındadır. Bu nedenle, 2008 KPSS puanı ile işçi olarak atanmaya hak kazanan bir aday ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemlerine katılabilir. Bu tür bir durumda, yani işçi olarak çalışan bir adayın ÖSYM yerleştirmeleri ile bir kamu kurumuna memur veya sözleşmeli personel olarak atanması durumunda, adayın işçilik görevini bırakarak yeni görevine ertesi gün başlaması mümkündür.

İŞÇİLİKTEN MEMURLUĞA NAKİL VAR MIDIR?

İşçi pozisyonunda çalışan bir aday, kamu kurumlarındaki memur kadrolarına naklen geçiş hakkına sahip değildir. Bu statüde çalışanlar memurların sahip olduğu haklara sahip değilllerdir.

İŞÇİ’NİN DİĞER BİR İŞÇİ KADROSUNA NAKLİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Daha önce bu konuya ilişkin olarak sorulan bir soruya verilen cevabı görmek için tıklayınız

İŞÇİ ALIMI NASIL YAPILIYOR?

Yayımlanmış olan ilanlara KPSS’ye girmiş ve İŞKUR’a kaydını yaptırmış adaylar başvurabilmektedir. Adaylar İŞKUR ünitelerine başvurmakta, başvuralar arasından 3 katı kadar aday, sözlü sınav yapılmak üzere ilanı veren kuruma gönderilmektedir. İlanı veren kamu kurumunun uygulayacağı sözlü sınav ile süreç tamamlanmaktadır.

Kaynak : memurlarnet

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.