Hangi Branşa Kpss Alan Sınavı Gelecek?

2013 yılından itibaren başlayan ÖABT sınavları, her geçen sene daha da artıyor. Binlerce öğretmen adayın girdiği KPSS sınavı kapsamı daha da genişleyerek, ÖABT ile birlikte alınacak branş sayısı her geçen sene daha da artıyor. Alan sınavının ilke kez uygulandığı 2013 yılında birçok branş hazırlıksız olduğu için ortalamalar biraz düşük gelmişti. Daha sonra alan sınavının geleceği duyurularının daha erkenden yapılması adayları biraz olsun rahatlatmıştı.

2013 yılında Türkçe, İngilizce, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri, Tarih, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği gibi branşlarla ÖABT sınavları başlamıştı. Daha sonraki yıllarda yani 2014 sınavında ise bunlara sınıf öğretmenliği,  pdr gibi alanlar dahil edilmişti. Bu dahil edilmelerle birlikte alan sınavının uygulanmadığı çok az branş kalmıştı. Zihinsel engelliler öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, bilişim öğretmenliği, müzik ve görsel sanatlar gibi öğretmenlik branşları bu alanların arasındaydı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun birçok kanalda ve röportajda yaptığı açıklamalar ile alan sınavının tüm öğretmenliklere uygulanması gerektiği ve aşama aşama, ÖABT sınavı olan branş sayısının artacağını önceden bildirmişti. Bu sene ise iki branşa daha alan sınavının uygulanmaya başlanacağını ise Meb Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin bizzat açıklamıştı.

Bu açıklamalardan sonra ÖABT sınavının geleceği branşların, okul öncesi öğretmenliği ve bilişim öğretmenliği  olacağı birçok kez dillendirilmişti. Biz de bu sene 2 yeni ÖABT sınavı gelecek branşların bu yazdığımız branşlar olma ihtimalini çok yüksek ihtimal görüyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.