Estetik ve Estetik Cerrah

Op.Dr. Teoman Doğan burun estetiği, estetik ve göğüs estetiği operasyonları hakkında en geniş bilgileri sitelerinde açıklıyor..

Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs küçültme diğer estetik ameliyatlar içerisinde “estetik” tanımını en çok zorlayan ameliyat. Bu sorunu yaşayanlar o kadar ciddi sıkıntı çekiyorlar ve sağlık sorunları yaşıyorlar ki genellikle bu işin güzellik boyutu ikinci planda değerlendiriliyor. Ne demek istediğimi anlamak istiyorsanız boynunuza 500 ‘er gramlık iki dolu şişe asıp yarım saat dolaşın. Çektiğiniz sıkıntı sadece orta büyüklükte bir göğse denk geliyor, bunu 1 litrelik iki pet şişeyle yaptığınızı düşünün, 7 gün, 24 saat ve bir ömür boyu. Çekilecek sıkıntı olmadığı kesin.

Büyük göğüslerin olmazsa olmaz sonuçları, göğüslerde sarkma, sırtta ağrı, göğüs altında pişikler, derinleşmiş sütyen askı izleridir ama bazen bu iş o kadar ileri gider ki kardioloji doktorları ya da sırt ağrılarıyla uğraşan uzmanları bu yükten kurtulmalarını önerirler.

Göğüs Küçültme Ameliyatı:

Teknik olarak çok ayrıntılı, bir çok inceliği olan, çok iyi planlanması ve çok dikkatle uygulanması gereken bir ameliyat bu. Tanımlanmış 300’e yakın meme küçültme ameliyat tekniği bulunuyor ama bunların hepsinde aynı temel prensip uygulanıyor ve göğüs dokusunun bir kısmı çıkarılıp memeye şekil verilirken meme ucu büyük bir özenle korunuyor ve daha yukarı bir yere taşınıyor. Ben “medial pedikül” olarak bilinen bir tekniği kullanıyorum. Bu Kanada’lı bir bayan cerrahın tarif ettiği ve bence bir çok avantajı olan bir teknik. Kontrollü ve kolay olmasının yanında anatomik olarak meme ucuna giden neredeyse bütün önemli sinir ve damarlar bu teknikte korunmuş oluyor. Bu sinirlerin korunması hem ilerde emzirebilmek için hem de meme ucunun hissiyatının bozulmaması için çok önemli.

11 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.