Eğitim Fakültesi mezunları hangi memurlukları seçebilir?

Öğretmenlik yani Eğitim Fakültesi mezunlarının en çok merak ettikleri sorulardan biri de budur.

Çünkü ne yazık ki pek çok öğretmenlik alanından her sene mezun sayısına göre atama yapılmamaktadır. MEB kendi ihtiyaçlarına göre her sene branşlara öğretmen ihtiyacını belirlemektedir ve bu doğrultuda branş kontenjanlarını açıklamaktadır.

Zaman zaman bazı branşlardan ya çok az sayıda atama yapmakta ya da hiç atama yapmamaktadır.

Bu durumda öğretmenlik mezunu arkadaşlarımız alternatif yolları denemektedir.

Bu alternatif yollarında başında ise kpssP3 puanına göre memur olarak atanma ihtimali vardır.

kpssP3 puanı genel yetenek ve genel kültür bölümündeki netlere göre hesaplanır ve memur alımlarında kullanılır.

Eğitim Fakültesi ya da Teknik Eğitim Fakültesi mezunları da düz memurluk olarak adlandırılan bu alanlara atanabilmek için çabalarlar.

Şimdi öğretmenlik alanlarından mezun arkadaşlarımızın kpss öğretmenlik atamaları dışında diğer alanlardan hangileri seçebileceklerini anlatmaya çalışalım.

Öncelikle 2012-1 kpss tercih kılavuzu sayfamıza giriyoruz ve kılavuz bağlantısına tıklıyoruz.

Sayfamız açıldığında F3 tuşuna basıyoruz ve mezun olduğumuz öğretmenlik dalını yazıyoruz. (sınıf öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği gibi)

Ben durumu “sınıf öğretmenliği”ne göre anlatacağım. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra 2012-1 kpss tercih kılavuzunda karşıma şu sayfa geliyor :

öğretmenlik alan dışı

Burada alanların sol tarafında KOD yazıyor, işte bu sol tarafta yazan KOD bizlerin kpss tercihlerimizde kullanabileceğimiz kpss nitelik kodumuz oluyor.

Sınıf öğretmenliğine baktığımızda nitelik kodu “4161” olarak görülüyor. Şimdi nitelik kodumu bulduğuma göre tekrar F3 tuşuna basıyorum ve arama kısmına bu sefer bulduğum nitelik kodunu yazıyorum. “4161” Nitelik kodunu yazıp arattırdığım zaman şu şekilde sonuçlar alacağım :

İşte bu şekilde kurumların karşısında “4161” nitelik kodu yazan yerler sınıf öğretmenliğinden mezun kişilerin seçebileceği memurluklardır.

Bu şekilde kpss öğretmenlik atamaları dışında da devlet memuru olarak atanma şansı yakalayabilirsiniz.

BURAYA DİKKAT!!!

Eğer mezun olduğunuz alanın nitelik kodunu arattırdığınız zaman her hangi bir kurum bulamıyorsanız bu sizin mezun olduğunuz alana yönelik özel bir atama olmadığını gösterir; ancak üzülmeyin hala atanma şansınız var.

Bu seferde “4001” nitelik kodu devreye giriyor. “4001” nitelik kodu hangi alandan mezun olursanız olun tercih edebileceğiniz devlet kurumlarını gösterir. “4001” nitelik kodu ile alım yapan bütün devlet kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Burada yine dikkat etmemiz gereken ince bir detay var. Bazı devlet kurumları sadece “4001” nitelik kodu ile alım yaparken bazı devlet kurumları da “4001” nitelik kodunun hemen yanında 6binle başlayan bir nitelik kodu yazıyor. Örneğin :

Yukarıdaki örneğe baktığımızda 4001 nitelik kodunun yanında 6225 nitelik kodu var. Bu durumda bizim 6225 nitelik koduna denk gelen sertifikaya da sahip olmamız gerekiyor. Bu kodun hangi sertifikaya denk geldiğini anlamak için tekrar F3 tuşuna basıyoruz ve “KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ KADRO VE POZİSYONLARINA İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN CİNSİYET VE DİĞER KOŞULLAR (KPSS-2012/1)” öbeğini aratıyoruz ve karşımıza şu ekran geliyor :

işte bu listeden 6225 nitelik kodunun MEB’den onaylı bilgisayar işletmeni sertifikası sahibi olmak olduğunu anlıyoruz. Eğer bu sertifikamız varsa 4001 nitelik kodunun yanında yazan 6225 kodlu kurumları da tercih edebiliriz. Eğer 4001 nitelik kodunun yanında yazan nitelik kodunu karşılayan sertifikaya sahip değilsek o kurumları yazmamalıyız çünkü atamamız yapılsa dahi göreve başlayamayıp 1 sene atanamama cezası alırız.

Genelde sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliğinden mezunların kendi nitelik kodlarına yönelik atamalar varken diğer öğretmenlikler de bu durum çok görülmüyor. Bu sebepten 4001 nitelik kodu ile alım yapan kurumları iyi araştırıp memur olarak atanmak başka şansımız kalmıyor.

Ayrıca 2012-1 kpss tercih kılavuzunda alım yapan kurumların sol tarafında yazan kurum kodu ile 2012-1 kpss taban puanları sayfamızdaki lisans sonuçlarından bu kurum kodu ile arama yaparak taban puanını öğrenebiliriz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.