Çalışan Kadınlarda Yarı Zamanlı Çalışmaya Tam Ücret

1 Kasım seçimlerinden önce birçok parti ve parti başkanları, pek çok şaşırtıcı vaatlerle halkın önüne çıkmıştı. Kimi asgari ücrete zam, kimi çalışmayana maaş gibi birçok vaat üzerinden halka seslendi. Ayrıca kadınları ilgilendiren vaatlerde bunların arasındaydı. Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ‘da seçimlerden önce verdiği birçok vaatle seçim öncesine damga vurmuştu.

Ak Parti’nin seçim propagandalarında çiftçi, asgari ücretli, taşeron işçi ve pek çok alan vardı. Bu alanlardan biri de çalışan kadınlardı. Çalışan kadınlar için uygulanacak bir sistemi gündeme getirerek çok değişik bir vaat ile seçimlere damgasına vurmuştu. 1 Kasım’dan sonra Ak Parti’nin seçimlerden büyük bir zaferle çıkmasının ardından, birçok kişinin aklında acaba vaatler ne zaman gerçekleşecek sorusunu getirdi.

İşçi ve memur kadrolarında çalışan kadınlar için çok iyi bir vaatte vardı. Bu vaat şu şekildeydi. Çalışan kadınların ilk çocuklarında 2 ay, ikinci çocuklarında 4 ay, üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere ‘’Yarı zamanlı çalışma tam ücret’’ verilmesi vaadi vardı. Çalışan kadınlar için çok iyi olacak bu uygulama yakın zamanda kanunlaşacak gibi görünüyor.

Bu kapsamda, çocuğun okula başlama çağına kadar çalışan annenin kısmi süreli çalışma hakkı da bu konuda değerlendirilecek. Umarız bu konu yakın bir zamanda hayata geçecek ve tüm çalışan kadınlarımıza çok güzel bir avantaj gelecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.