Bu Nasıl Yönetmelik?

Millî Eğitim Bakanlığı, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmeliği değiştirmek üzere yeni yönetmelik taslağı hazırlayarak sendikalara göndermişti.

Maalesef Sendikaların bu yönetmeliği incelemeden onay vereceklerinden kuşkumuz yok.
Peki neler yapılmaya çalışılmış yeni yönetmelikle bir incelemeye çalışalım.

Bu yönetmelikle aylardır basın organlarında yer alan “tüm liseleri anadolu lisesi yapıyoruz ” söyleminin sadece isimden ibaret olduğu ortaya çıkıyor.

Öğretmenler sınavsız olarak anadolu lisesi kadrosuna geçirilirken, Anadolu liseleri bu yönetmeliğin kapsamı dışına çıkarılıyor.

Yeni uygulamalar haksız bile olsa, sınav kazanmadan bile olsa, düz lisede görev yapan öğretmenlerin mağdur olmaları tabiki hoş karşılanmamakta, ancak binlerce haketmiş sınav kazanmış ve yeniden atama bekleyen yeni mağdurlar ortaya çıkarmaktadır.
Kimdir bunlar bir açıklayalım;

1- Birkaç yıl içinde anadolu lisesinden kapsam dışı bir okula tayin istemek zorunda kalmış, Sınavı kazanmış, anadolu liseslerinde emek vermiş yeniden atama bekleyen öğretmen mağdur olmaktadır.
Tayin isteyeceği okul türü olan anadolu liseleri kapsam dışına atılmıştır.
Önceki yönetmeliklerle verilen hakları elinden alınmıştır.
Önceki yönetmeliklere güvenerek aldığı kararlar bir gecede yok sayılmıştır.

2- Sınavı kazanabilmek için çalışmış , uğraşmış öğretmenlere sizi sınava soktuk, ancak kusura bakmayın biz sizin başvurmak istediğiniz okulları kapsam dışına çıkarttık.
sıra sizde olabilir, yüksek puan almış olabilirsiniz, ancak biz sınava girmemiş okul öğretmenlerine öncelik sağlayalım istedik,
Sizin haklarınızı ise yok saydık, sizi mağdur ettik .Taslak yönetmeliktekiolay bundan ibarettir .

3- Sınav kazanmamış öğretmenleri mağdur etmek yöneticilerimizin işlerine gelmeyebilir.Ancak yeniden atama bekleyen öğretmenleri ve sınav kazanmış öğretmenleri , hiç sınava girmemiş öğretmenin gerisine atmak ne kadar adildir.

4- Diyelim böyle bir adaletsizlik yapılıyor, görünen amaç o. Bari anadolu liselerini kapsam dışına çıkartmayarak , yeniden atama bekleyenlere ve geçen yılki sınavda yüksek puan almış öğretmenlere haksızlık yapılmasının önüne geçilemez mi?

Sınava girmiş öğretmenler puanlarını kullanırken, Yeniden atama bekleyenlerde birkaç kez atama için başvurabilirler.
KIYAK anadolu lisesi öğretmeni yaratırken, hakeden sınavlı ve yeniden atama bekleyen öğretmeninde, azda olsa hakkı teslim edilmiş olur diye düşünüyoruz.
Gelen maillerin ve yorumların yüksek sayıda olduğunu belirterek, sendikaları çözüm yolu için önerilerde bulunmaya çağırıyoruz.

Haber Kaynağı

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.