Bakaya kalan adaylar KPSS Yerleştirmelerinde tercih yapabilir mi?

Bakaya

Grup numarası itibarıyla veya sevk tehiri süresi sona erdiğinden sevke tâbi olanlardan, kanunî bir mazereti olmaksızın çağrıldıkları celpte sevke katılmayanlara bakaya denir.

Bakaya suçunu işleyenlerin;

(1) Sevkten sonra yazılı ifadeleri alınarak mazeretleri tespit edilir, suç dosyaları yerli askerlik şubesi tarafından, bölgesindeki yetkili askerî savcılığa gönderilir.

(2) Bakaya kalan yedek subay aday adayları, ifadeleri alınsın veya alınmasın soruşturma veya yargılamaları başlasın ya da başlamasın, bakaya kaldıkları celp dönemini takip eden ilk celpte tekrar sevke tâbi tutulurlar.

(3) Suç dosyası cumhuriyet savcılığa gönderilenlerden, savcılıkça yargılanmasına gerek görülmeyerek “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” veya yapılan yargılama sonucunda “Beraat” kararı verilenler, herhangi bir hak kaybına uğramazlar.

1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 63 üncü maddesinde; yine bakayalarında yoklama kaçakları gibi hapis cezası ile cezalandırılmaları öngörülmüştür.

Bakaya kalan adaylar nasıl tercih yapabilir?

Bakaya kalmak suçu müeyyideye bağlanmış bir fiil olduğundan bu durumun tespitinde yetki Ceza Mahkemesine aittir. Bakaya kalıp hakkında dava açılarak, bakaya kaldığı veya asker kaçağı olduğuna ilişkin ceza mahkemesince yapılmış bir tespit ve mahkeme kararı bulunmadığı halde adayların “bakaya suçlusu” veya “asker kaçağı” olarak nitelenmesi mümkün değildir.

Bakaya kalarak, hakkında dava açılan adayların tercih yapmaları mümkün değildir. Bu adaylar ancak dava sonuçlanarak, haklarında “kovuşturmaya yer olmadığına” veya“beraat ettiklerine” dair mahkeme kararı almaları halinde başvuru yapabilirler.

Adaylar, bahsi geçen mahkeme kararını 2010/2 merkezi yerleştirmeleri için son tercih yapma tarihi olan 02 Şubat 2011 itibarıyla sahip olmalıdır.

Bakaya durumunda olanlara askerlik şubelerinden verilen, bir sonraki celp döneminde sevke tabi olduklarına dair belge ile tercih yapılamaz.

S. Mehmet YAVUZ – Devlet Personel Uzmanı

Kaynak : http://www.dpud.org

6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.