Anadolu Liseleri Yönetmelik Taslağı

Sendikaların web sayfalarında yayınlanan anadolu liselerine öğretmen seçimine yönelik hazırlanan taslağa öğretmenlerden gelen tepkiler sürüyor.
Sitemize ulaşan elektronik posta sayısındaki artış , sendika sitelerinde yeralan “mağduriyet gideriyoruz” şeklinde yansıtılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, birçok yeni mağdurlar oluşturduğu yönünde.
Adil bir yaklaşımla taslağın yeniden düzenlenmesini isteyen öğretmenlerin maillerinde örnekler yayınlıyoruz.

Yeniden atama hakkına güvenerek hareket eden öğretmenin atama isteyeceği okullar kapatılıyor.atama kapsamı dışına çıkıyor.heryerden adaletsiz bir yönetmelik.Meb mutlaka bir çare düşünecektir.

Anadoluya alım kesinlikle sınavla olmalıdır. Bu başarının düşmemesi için kesinlikle şarttır. Başarı ve kalite amaç ise bu kaçınılmazdır.
Bu arada mevcut yönetmeliğe göre ya Anadoludan Anadoluya ya da sınavla alım olur Anadoluya. Yeni yapılmak istenen uygulamaya dair yeni yönetmelik çıkmadan bile bizler madur edildik. İl içinde 1. sırada olduğumuz okula atamamız yapılmadı.
Yani burada asıl madur olan bizleriz. Devlet ciddiyetine güvenip, sınava girerek evimizden uzak okulları tercih ederek, Anadolu kadrosuna geçip, şimdi de il içi atamalarla yönetmeliklere uygun olarak hakettiğimiz yerlere gelmek isteyen, fakat bu hakları gaspedilen öğretmenlerdir asıl madur olanlar.
Düz lisede olan arkadaşlarım bile bu konudaki mücadelemi destekliyorlar. Çünkü onlar dürüst, çünkü onlar adil, çünkü onlar hukuka saygılı, Çünkü onlar vicdan sahibi.
Haklara ve hukuka saygılı olan, vicdan sahibi olan herkese hayırlı Ramazanlar.

Sınav şartı kalkmamalı, eğer sınav kalkarsa genel liselerin sadece adı değişmiş olacak. akademik eğitim için sınav artı diğer eklere bakılarak alınmalı.
—-
Dönüştürülen okul dahi olsa sınavsız atamaya kesinlikle hayır. Öyle olursa 2005/73 nolu genelge ile mağdur edilen 7000 öğretmene ne cevap verilecektir? 2009 sınavını kazanıp bekleyen bir çok öğretmen var. Bu sınav niye yapıldı o zaman? öğrenci sınavla geliyorsa öğretmen de sınavla gelmelidir. beş yıldır bu böyle. ben 2005/73 mağduruyum. üstelik okulum da aynen şu an olduğu gibi dönüştürülen bir okuldu . sonucu malum. bize kim hesap verecek. bakanlığa böyle bir öneri götürürken bunu da sordunuz mu?

Benim yorumum da diğer arkadaşlarımın gibi açık ve net… Büyük haksızlık… Hayal kırıklığı… Moral bozukluğu.. vs… Bende sınava giren ve başarılı olan mağdurlardanım… 71 puan aldım beden eğitimi öğretmeniyim.. ilçemde açık olmadığından tercih yapmadım çünkü ağustos atamalarının olacağını biliyordum.. Ancak zırt pırt yönetmelik değişikliği olacağını tahmin edemedim… Yazık bana… Gerçekten keşke 40 km uzaklıkta bir anadolu lisesi tercih etseydim!! haklısınız kimseyi mağdur etmeyin ama bizde varız.. bizi unutmayın…. hani sınav vardı… Hani 27 aralıkta… Hani biz sınava girmiştik.. Kazanmıştık.. Sevinmiştik… Hep böyle umutlar tükeniyor birer birer… Olsun Hamdıolsun… Napalım.. Memleket bizim… Öğrenciler bizim.. Görev yapmayacak değiliz.. Daha şevkle istekle…

Bırakın anadolu lisesine atanacak öğretmen sınavla gelsin ve sınav notu en az 70 olsun. Böylece her önüne gelen anadolu lisesi öğretmeni olmasın. Okulları anadolu lisesine dönüşen öğretmenlerde sınava girsin. Kazanırsa ne ala, kazanamazsa nasılsa meslek lisesi öğrenci sayısı artacak, onlardan birine geçsin.


Öncelikle Düz liselerinin anadolu lisesine dönüşmesi anadolu liselerinde kaliteyi düşürecektir.

Ben bunları Allaha havale ediyorum. 2009 da yapılan sınavda alanımda ilimde 1.oldum.
Öğretmen alımlarına gelince il genelinde kontenjan yok diye kadro açamdılar. Şimdi de tutmuşlar sınavsız öğretmen alınacak diye.
Tabi kendi yandaşlarını havadan verdikleri takdir, teşekkür vs. belgelerle EK-2 adı altında bizlerin önüne geçirip atama yapıp kadrolaşma yapacaklar.

Haber Kaynağı

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.