Alan Sınavı Tüm Öğretmenliklere Gelecek

Kpss ve Eğitim bilimleri sınavı ile p10 türünden seçilen öğretmenler, bu sınavlardan aldıkları sonuçlar ile öğretmenliklere atanmaktaydı. 2013 yılında yeni getirilen sistem ile birçok branşın sınavlarına bir yenisi daha eklenmişti. P121 puan türüyle anılan alan sınavı 2013 yılında belli başlı bölümleri kapsayarak ilk alımlarını gerçekleştirmişti.

Daha sonra ise, 2014 yılında yeni alanların da eklenmesiyle birçok öğretmenliği kapsayan bu sınav türü, Kpss ve Eğitim Bilimleri sınavlarına dahil edilerek devam etti. Seçim öncesi de Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da açıklamaları alan sınavının tüm öğretmenliklere getirilmesi yönünde olduğu görüldü.

Seçimden sonra, bugün yapılan bazı açıklamalarda alan sınavının hükümet programında olduğu görüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları ile bu konu netlik kazandı. Alan sınavının tüm öğretmenlikler için uygulanması çalışmalarının 2016 yılından itibaren başlatılacağı açıklandı. Bu düzenleme ile birlikte tüm alanlara, alan sınavı gelmiş olacak.

Peki, alan sınavı her öğretmenliğe gelecek mi ? Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarına göre; Bu sınavlar Ösym tarafından gerçekleştirildiği için bu alan sınavlarının, tüm öğretmenlikler için 2016 yılından uygulanması zor gözüküyor. Ösym’nin sınav yükünün çok olması sebebiyle bu alan sınavları bölümler şeklinde sene bazında katlanarak, tüm alanlara olacak şekilde uygulanmaya başlanacak. Bu sene için Okul Öncesi Öğretmenliği ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne bu sene alan sınavının gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.