4bli diyanet personeli kadro istiyor

4/B Li Din görevlileri olarak bizler Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Gün geçtikte sayısı artan sözleşmeli İmam – Hatip Kuran Kursu Hocası Vaiz Müezzin kayyımlarız.

Bizler çok Şükür Allaha görevlerimizin başında hizmete devam ediyoruz. Fakat sıkıntılarımız gün geçtikte çekilmez dayanılmaz hale geliyor.
4/B li olmanın verdiği sıkıntıları sizlerle paylaşmak isyiyoruz.
İmam Hatip olarak sözleşmeli statüde bulunan arkadaşlarımız Öncelikle Maddi haksızlıklardan yakınmaktadırlar.
2007 Yılında göreve başlamış olmamıza rağmen her yıl vaad edilen SENDİKALAR tarafından bir türlü çözülemeyen ek ders sorunu hala devam etmektedir. 3 Yıldır Eşit işe Eşit Ücret Kapsamının dışında tutulan 4/B li İmam Hatip ve Kuran Kursu Öğreticisi Arkadaşlarımız Aynı işi yapmalarına ve aynı sıkıntıyı çekmelerine rağmen Emsalleri Kadrolu İmam Hatip Ve Kadrolu Kuran kursu Öpreticileri Gibi EK DERS ALAMAMAKTADIR.
Eşit İşe eşit ücret kapsamında hem yasal bir suç işleniyor hemde Diyanet kendi içerisinde adil davranmaktan uzak kalıyor. Bu konuyla alakalı Dava açıp kazanan arkadaşlarımızda olmuştur. Bu 4/B lilerin önemli sorunlarından bir tanesidir.
Her yıl başında Damga vergisi adı altında 130 TL ve tutarında bizlerden para tahsil ediliyor. Ve her yıl temmuz ayında maaşlarımıza yansıyan zam oranı ağustos ayından ocak ayına kadar vergi dilimi adaletsizliğiyle geri alınıyor.
Emsallerimiz olan kadrolular 80 TL eş yardımı 25 Tl Çocuk yardımı alırken biz 4/B liler 18 TL gibi komik bir rakamla hakkı yenilenler oluyoruz.
Sınavlarda bizlere tanınmayan haklardan da muzdarip durumdayız. Kurum içinde ona var buna yok anlayışının hakim olduğu süre içerisinde Adaletten ve haktan bahsedilemez kanaatindeyiz.
EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ İSE Teşkilat Yasası Yani Kendi kurumumuzun Yasasının içerisinde onbinleri aşan 4/B liler varken KENDİ YASAMIZDA 4/B LİLER ile alakalı tek bir maddenin yer almaması. Kadrolu Din görevlilerine yapılan Teşkilat Yasasındaki İyileştirmelerin 4/B lileri kapsamıyor olması Kurum içi Adaletsizliğin ve ayrışmanın göstergesi değildir de nedir Allah aşkına.
Kuran Kursu Öğreticisi arkadaşlarımızın da önemli problemleri vardır.
Bütün kış boyunca ders verip yazın tatil yapma, dinlenme imkanı bulamadan Yaz kurslarında çalışma mecburiyetiyle sonu gelmez bir yorgunlukla işlerini yapma gayretindeler. Şikayet ettikleri konu yaz kış kurs vermek değildir, onlar hizmet etmekten çocuklara faydalı bilgiler öğretmekten yorulmazlar onları yoran onların canını sıkan onları üzen şey, kadrolu Kuran Kursu Hocalarının aldıkları Ek ders üceritini alamıyor olmalarıdır. Aynı işi yapmalarına rağmen, sözleşmeli olan hoca hanımlara Ek ders ücretinin verilmemesi kurum içi ayrışmayı ve haksızlığı giderek körüklemektedir. Eğitim yılı hazırlık ödeneği sıkıntısı halen devam etmektedir.
Haksızlıklardan bir taneside, eş durumu tayinleridir. Yine eş durumu tayinleri Bütün 4/B lilerin sıkıntısıdır. Teşkilat yasasında 4/B li hoca hanım kardeşlerimiz içinde herhangi bir iyileştirme herhangi bir özlük hakkı tanınmamıştır.
Esasen bizler bu Teşkilat Yasa Tasarısının Kadrolu Din görevlileri Ve Merkez teşkilatının haricinde Kurum içinde hiç kimseye yaramadığını hiçbir şey getirmediğini düşünüyor ve bu adaletsizliği Allaha Havale ediyoruz.
Yukarıda belirttiğimiz ana hatlarıyla sıkıntılar problemler bunlardır. Fakat bütün sorunumuz yazdıklarımız değildir, yazamadığımız aklımıza gelmeyen başka sorunlarlada mücadele içerisindeyiz.
SİZLERE şunu özellikle belirtmek isteriz. Bizlerin sorununu halletmek bu sıkıntılara çare bulmak sizler için çok çok zor olacaktır.
Halbuki 4/B li Din görevlilerinin KADRO alması durumunda bu saydığımız TÜM sorunlar artık sorun olmaktan çıkacak ve SÖZLEŞMELİ DİN GÖREVLİLERİNİN sıkıntıları kökünden giderilmiş olacak.
Hem konfederasyon olarak 20 binleri aşan 4/B li Din görevlilerinin Sıkıntılarından problemlerinden kurtulmak hemde HÜKÜMETTEN 4/B liler için bazı taleplerde bulunmaktan sizleride bizleride kurtacak tek çözüm KADRO ALMAMIZDIR.
Bizlerin kadro alması için BÜTÜN GAYRETİNİZİ göstermeniz onbinleri aşan sözleşmeli din görevlilerinin SİZLERDEN TEK İSTİRHAMIDIR.
Bizlere kadro verilmesi durumunda saydığımız bütün sorunlar ortadan kalkacak ve kurum içinde ŞEFFAF BİR DÖNEM başlamış ve Çalışanlar arasında oluşan ayrımcılık ve statü farklılığı ortadan kalkmış olacaktır.
Onlarca soruna çözüm aramak yerine tek sorun olan kadro sorununun halledilmesi Herkes için daha kolay ve adil bir çözüm olacaktır.
Bütün 4/B li İmam – Hatip Kuran Kursu Öğreticisi Müezzin kayyım ve vaizler adına

7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.