4+4+4=?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz eğitim öğretim yılının ikinci yarısında bakanlık bir anda sistem değişikliğine gitti ve ortalık toz duman oldu. Velilerin yanı sıra bir çok eğitim çalışanı da sistem değişikliğinin nedenlerini ve getirilerini sorguladılar. Peki nereden çıktı bu sistem değişikliği?

Sistem değişikliğinin nedenleri ve oluşum süreci

Olaya siyasetten uzak bir bakış açısıyla bakarsak daha sağlıklı olacaktır. 4+4+4 sistemine yakın bir sistem olan 5+3+3 sistemi yaklaşık 15 yıl önce uygulanmaktaydı. Meslek liselerindeki çeşitlilik ve mezunlarının ihtiyaçtan fazla olması düşüncesiyle sistem 8+3 şekline evrildi. Bu süreç içerisinde sistemin aniden değişmesi alt yapının hazır olmaması nedeniyle bir çok hata yapıldı. Özellikle meslek liselerine verilen değer azaltılıp, kat sayı problemi ortaya çıkınca iş dünyasında ara eleman eksiği belirdi. Meslek sahibi olmak isteyenler değil dikiş tutturamayan öğrenciler meslek liselerini tercih etmek zorunda kaldı. Genel lise mezunları mesleksizlikten yakınırken, meslek lisesi mezunları itibarsızlıktan yakındılar. Sistem ihtiyaca cevap veremedikçe yamalandı ve yenilendi.

2005 yılında genel bir müfredat ve anlayış değişikliği yaşandı. OECD ülkeleri ile birlikte bu yapılanma sistemi canlandırdı. Öğretmenler bu anlayışla yetiştirilmeye başlandı, kat sayı gibi problemler ortadan kaldırıldı, meslek liselerine ek puan verildi.

Adaletsizlik ortadan kalktığı anda sistem değişikliği öne sürüldü. Bu değişimin ilk ortaya çıkış nedeni kapatılan İmam Hatip Liselerinin yeniden açılmasıydı. Toplumda buna destek beklenilen düzeyde olmayınca Almanya Eğitim Sistemi Modeli gündeme oturdu. Almanya Eğitim Modeli mesleki eğitimi temel alan ve mesleki yönlendirmedeki başarısı ile dikkat çeken bir modeldi. Bu modelin kopyalanması meslek liselerini vitrine taşıyacaktı, böylece İmam Hatip Liselerinin yeniden canlanması ideası da vuku bulacaktı.

Eğitim uzmanları mesleki eğitim ve yönlendirme konusunu destekledi. Önce Arapça dersi yabancı dil olarak sonra  Kur’an-ı Kerim dersi seçmeli ders olarak eklendi. 8+3’ten son olarak 8+4’e evrilen sistem 4+4+4’e evrildi. Her il ve ilçeye İmam Hatip açılması konusu yönetmeliğe eklendi….

Ne Bekleniyordu Ne Oldu?

Herhalde sıra meslek eğitim konusuna gelir derken bir anda yönlendirmenin erken yaşta olamayacağı gerekçesiyle Almanya Eğitim Modeli eleştirildi ve vazgeçildi. Sınıf öğretmenleri norm fazlası oldu, branş öğretmeni açığı belirdi. Okulların fiziki yapıları bu sisteme uygun olmayınca bir kısmı ilkokul, bir kısmı orta okul, bir kısmı karışık oldu. Okulların ayrılması ile idareci açığı belirdi. Öğretmenlerin yer değiştirme yönetmelikleri değiştirilerek hepsi bulunduğu yere hapsedildi. Okulunda fazlalık haline gelen genç öğretmenlere zorla tayin istetildi. Kayıt yaşı konusundaki dengesizlikten dolayı 1.sınıfa kaydolacakların sayısı kabardı yeterli sınıf olmaması sebebiyle mevcut sayıları 1.5 kat arttı. Müfredat sisteme göre yenilenmedi. İdarecilerin hangi okulu yöneteceği belirlenemedi….

Sistemin Değerlendirilmesi

1998’de sürecinde bir anda yapılan sistem değişikliği ne kadar hata ise 2012’de bir anda yapılan değişikliği de büyük bir hatadır. Temeli olmayan her bina gibi bu yapı da sık sık çökecek onarılacak ya da yeniden yapılacaktır. Bu süre zarfında sizlerin yavruları ise ya sistem mağduru ya sistem hatası olacaklardır.

 

Eğitim ciddi bir iştir ve eğitimcilerin işidir. Son yasama döneminde bakanlıktaki çalışanların hepsi değiştirilmiş eğitim kökenlilerin yerine iktisat ve işletme kökenli bürokratlar yerleştirilmiştir. Liberal bir iklim yaşayan ülkemizin iktisatçılarının temel felsefesi az iş gücü ile çok getiri elde etmektir. Son dönemde her mahalleye açılan özel üniversiteler iktisatçı zihniyetin ürünüdür.

Yapılması gereken sisteme bir an evvel adapte olup, maksimum fayda sağlamaktır.

Dershanelerin sınıf sayılarının ve sınıf içi mevcutların okullardakileri geçmesi, bu yoğunluğa rehberlik servislerinin cevap verememesi nedeniyle eğitim koçluğu  ve özel dersler ön plana çıkmaktadır.

Yönlendirmenin yanı sıra birebir ilgi ve motivasyon özellikle bu dönemde fark yaratacaktır.

 

Bu yazı Feyyaz Çetin tarafından egitimfakultesi.net için yazılmıştır.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.