26. Tercih Nedir? 26. Tercihi Kullanmalı Mıyım?

Kpss öğretmenlik atamaları için süreç 3 Eylül’de başladı ve 10 Eylül’de tercih süreci son bulacak.

Bu atama döneminde toplam 40.000 öğretmen ataması yapılacak. Özellikle belirtmek isteriz ki 2013 kpss yapılıp öğretmen atamaları yapılana kadar kpss öğretmenlik için başka bir atama yapılmayacak. Yani her sene kpss öğretmenlik için bir atama dönemi olacak. Ayrıca 2013′ten itibarende kpss öğretmenlik puanı bir yıl süreyle geçerli olacak.

Bu açıklamalarda sonra özellikle bu süreçte tercih yapacak olan öğretmen adaylarının aklına takılan şu soruların cevabını bulmaya çalışalım.

26. Tercih Nedir?

26. tercih MEB tarafından öğretmen adaylarına verilen bir ek şanstır. Öğretmen adayları tercihlerinde öncelikle 25 adet okul tercihi yapar. Kpss puan üstünlüğüne göre adaylar bu tercihlerinden birine yerleştirilir. Eğer adayın kpss puanı 25 tercihi için yeterli olmazsa ve aday 26. tercihi işaretlemiş ise alanında boş kalan kadrolardan her hangi birine yerleştirilir. Böylece tercihleri dışında her hangi bir okula atanmış olur. Ama özellikle vurgulamak isteriz ki öncelik puan üstünlüğüne göre ilk 25 tercihe verilir.

26. Tercihi Kullanmalı Mıyım?

26. tercihi kullanıp kullanmamak tamamen öğretmen adaylarının bileceği bir iştir; ancak artık her sene tek atama dönemi olacağını, kpss puanlarının bir sene geçerliliğinin olacağı göz önünde bulundurulursa öğretmen adayları atanmak istiyorlarsa art ne olursa olsun 26. tercihi kullanmalıdır. Aksi halde bir sene bekleyip kpss’ye girmeli ardından yine atama sürecini yaşamalıdır.

Özellikle okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri için 26. tercih zor şartlarda okullara atanma durumu ortaya çıkarır. Branş öğretmenleri bu konuda daha şanslıdır. Çünkü orta okullar ve liseler genellikle ilçe merkezi, ilçe merkezine yakın köylerde bulunur. Ama az sayıda da olsa köylerde olan kurumlarda vardır.

Bu şartlar doğrultusunda 26. tercihi seçmek bir an önce atanmak isteyen öğretmen adayları için çok değerlidir.

Kaynak : 26. Tercih

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.