2016 Şubat Öğretmen Ataması Tarihi ve Kadro Sayısı

Seçimlerden önce verilen vaatlerden biri olarak bilinen, 30.000 öğretmen ataması ne zaman gerçekleşecek ? Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçimlerden önce seçim propagandalarından biri de öğretmen atamaları idi. Şubat ayı için otuz bin öğretmen ataması yapılacağı müjdeli haberi bizzat Başbakan kendisi vermişti. Şimdi ise gözler Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nda olacak.

Milli Eğitim Bakanlığının bu alımı yapabilmesi için kanunla bakanlığa kadro verilmesi gerekiyor. 10 bin kadroyu elinde bulunduran Milli Eğitim Bakanlığı, sene sonuna yakın bütçe görüşmelerinde bu sayının üzerine şubat ve eylül aylarında yapacağı atamalarda kullanmak  üzere kadro isteyecek. Maliye Bakanlığı da sene sonuna yakın bakanlıklara ne kadar kadro verileceği ve kullanabileceği kadro sayısını belirleyecek. Bu sayıların belli olmadan, bakanlığın öğretmen atamalarını gerçekleştirmesi zor görünüyor.

Edinilen bilgilere göre, ocak ayına kadar bu kadroların bakanlıklara verilmesi öncelikli bir şekilde ele alınacak. Bakanlığa verilecek olası bir 50 bin kadro ile bakanlığın elinde bulunan sayı ile atama kadrosu sayısı 60 bin gibi bir rakam olacak. Bu sayının 30.000 ‘i şubat, 30.000’i ağustos atamalarında kullanılması görüşülüyor. Kadroların verilmesinden itibaren, okulların açılacağı 8 Şubat tarihinden önce atamaların yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Planlar değişmez ise atamalar için başvurular 29 Ocak – 4 Şubat tarihlerinde alınması ve atamaların 5 Şubat’ta belli olmasına yönelik duruma ait senaryolar olası gibi duruyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.