2016 Bütçesi İle Alınacak Personel Sayısı Belli Oldu

Her sene olduğu gibi yıl sonu bütçe çalışmaları görüşmeleri başladı. Sene sonuna doğru, aralık ayından yapılan bütçe görüşmesi ile bilindiği üzere, o sene yapılacak bütçe ile ilgili harcamalar ve planlar yapılıyor. Bu sayede o sene  devlet bütçesinden kalem kalem olacak şekilde harcamalar belirlenebiliyor.

Bütçe giderlerinin 540 milyar lira civarında olması beklenirken, bütçe gelirlerinin ise 525 milyar tl civarlarında olması bekleniyor. Bu şekilde baktığımızda bütçe açısından 15 milyar tl’lik bir açık olacağı görülüyor. Faiz dışı gelirler ise 39 milyar tl civarında olacak gibi duruyor.

Aynı zamanda 2016 bütçesi görüşülürken, ileri ki zamanlarda gerçekleşecek olan büyüme rakamları da görüşülüyor. 2015’e göre 2016 yılında büyüme rakamlarının %9 daha artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bütçenin personel giderlerinin 167 milyar tl civarında olacağı tahmin ediliyor. 2016 yılı bütçe giderleri ve gelirleri hesaplandığı gibi aynı zamanda kamuya alınacak personel sayısı da bu tasarılarda netlik kazanıyor.

Yapılan son açıklamalara göre 2016 bütçesi ile devlet kamu kurumlarına 74.000 ‘e yakın personel alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu alımlarla birlikte devlet kurumlarında çalışan sayısının 2 milyonu rahat geçeceği söyleniyor. 74.000 personel alımının dağıtımında şanslı olacak bakanlıklar ise eğitim, sağlık, güvenlik ile ilgili bakanlıklar gibi duruyor. Personel ihtiyacının aslan payını Milli Eğitim Bakanlığı alacağı yönünde tahminler gerçekleşecek gibi görünüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.