2010 Kpss Puanım Neden Düşük Geldi?

2010 kpss sonuçları açıklandıktan sonra kpss adayları büyük bir hüsran yaşadı. Çünkü kpss adayların beklediği kpss puanlarından daha düşük geldi bu sene kpss puanları. Bazı kpss puanı hesaplama sitelerinin kpss adaylarına sunduğu kpss puanının 7-8 puan altında geldi 2010 kpss puanları.

Bunun nedeni ise her sene kpss puanları hesaplanırken kat sayıların ve standart sapmaların değişmesidir. Yani hiç bir sistem mevcut kpss döneminin kpss puanını önceden doğru bir şekilde hesaplayamaz. Bizler kpss soruları açıklandıktan sonra ziyaretçilerimize 2010 kpss puanlarının asla doğru bir şekilde hesaplanamayacağını vurgulamıştık; ancak kpss adayları bazı sitelerdeki kpss puanı hesaplama sistemlerine yoğunlaştılar ve dün açıklanan 2010 kpss puanlarını görünce hayal kırıklığına uğradılar.

Dediğimiz gibi bunun tek sebebi her sene kpss puanları hesaplanırken katsayıların ve standart sapmaların değişmesidir. Bu önceki senelerde de bu şekildeydi bundan sonraki senelerde de bu şekilde olacaktır. Lütfen kpss’ye gireceğiniz mevcut kpss döneminin puanlarının hesaplanmasını vadeden sistemlere çok fazla güvenmeyiniz; çünkü akabinde hüsrana uğrayabilirsiniz.

Ayrıca kpss 2010’da A ve D kitapçığıyla sınava tabi olan adayların beklediği netlerden daha az net aldığı konuşulmaktadır. Lütfen bu konuyla ilgili olarak da araştırmanızı iyi bir şekilde yapınız ve ÖSYM’ye dilekçe ile başvurunuz.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.